W obchodzone 6 czerwca święto narodowe Szwecji organizowane są uroczystości dla osób, które otrzymały szwedzkie obywatelstwo. Imigranci otrzymują zaświadczenia, a w ramach poczęstunku – m.in. tradycyjny „tort księżniczki”.
Trzech szwedzkich neonazistów skazał w piątek sąd w Goeteborgu w Szwecji na kary więzienia za przeprowadzenie dwóch zamachów bombowych i próbę ataku na ośrodek dla migrantów, w którym jedna osoba została poważnie ranna.
Jako Polacy winniśmy mieć szczególną wrażliwość na zjawisko migracji, bo sami wyjeżdżaliśmy w poszukiwaniu wolności i chleba – podkreśliła Rada Społeczna przy Arcybiskupie Poznańskim i zaapelowała o większą solidarność z imigrantami z Ukrainy.
Szef MSW Thomas de Maiziere przedstawił w niedzielę na łamach gazety "Bild am Sonntag" dziesięć zasad kluczowych jego zdaniem dla niemieckiej kultury, których uznanie jest warunkiem udanej integracji imigrantów w niemieckim społeczeństwie.
Kilka tysięcy mieszkańców Londynu wzięło w niedzielę udział w premierze nominowanego do Oscara filmu "Klient" irańskiego reżysera Asghara Farhadiego. Premierę zorganizowano w proteście przeciwko dekretowi imigracyjnemu prezydenta USA Donalda Trumpa.
Przeciwnicy kanclerz Angeli Merkel zakłócili w poniedziałek obchody Dnia Jedności Niemiec w Dreźnie. Kilkusetosobowy tłum wygwizdał szefową rządu i prezydenta Joachima Gaucka. Podczas uroczystej gali w Semperoper politycy wzywali do walki z ksenofobią.
"Nowy świat", historia imigrantów usiłujących zacząć nowe życie w Polsce, trafi do kin 12 sierpnia. Film, nakręcony przez troje młodych reżyserów, opowiada o tolerancji, poszukiwaniu siebie oraz o tym, że aby komuś dać miłość, trzeba najpierw pokochać siebie.
W miasteczku uchodźców w Calais, tzw. dżungli, brytyjski zespół szekspirowskiego teatru "Globe" wystawił w środę najsłynniejszą sztukę elżbietańskiego mistrza. Teatr w ramach tournee wystąpi też w obozach dla uchodźców w Jordanii, Dżibuti i Kamerunie.