Biografie każdego z nas są „za nami”, aby je zobaczyć, musimy spojrzeć za siebie. W tym znaczeniu żadna biografia nie jest pełnym obrazem przeszłości. To raczej sekwencje wspomnień, często niechronologiczne, nieostre – mówi PAP dr hab. Błażej Brzostek, historyk z UW, autor książki „Wstecz. Historia Warszawy do początku”.
Różne cechy Warszawy widziane w różnych okresach i różnymi oczyma przybliżone przez dr. hab. Błażeja Brzostka możemy poznać dzięki serii podcastów przygotowanych dla Muzeum Warszawy. Dzięki opowieściom historyka dowiemy się m.in. czy stolica jest „stara, duża lub szara”.
Warszawa u progu niepodległości była wielkim miastem. Mając dziewięćset tysięcy mieszkańców mieściła się w dziesiątce najbardziej ludnych miast europejskich – powiedział PAP dr hab. Błażej Brzostek z Instytutu Historycznego UW. Sto lat temu rozszerzono obszar miasta z 3273 do 11 483 ha.
Trudno jednoznacznie powiedzieć, czy Warszawa poradziła sobie z wojenną traumą; z pewnością system komunistyczny utrwalił społeczne jej skutki, zwłaszcza w czasach stalinizmu – mówi dr Błażej Brzostek z Instytutu Historycznego UW. Jego zdaniem wojna i okupacja zostawiła nie tylko traumę, ale i kod oporu oraz współdziałania.
Ukazanie dziejów Warszawy "z perspektywy dnia dzisiejszego" i wyjaśnienie zagadnień związanych ze współczesnym miastem poprzez jego historię jest ideą nowej publikacji o dziejach stolicy. Jej autorem jest dr Błażej Brzostek; książka ma się ukazać w 2018 r.