Złożeniem kwiatów przez łodzian i władze miasta pod tablicą upamiętniającą nadanie Łodzi praw miejskich uczczono w niedzielę 595. rocznicę tego wydarzenia. Wcześniej - podobnie jak przed wiekami – królewscy posłańcy przywieźli do Łodzi akt nadany w Przedborzu przez Władysława Jagiełłę.
Bez poznania historii II pokoju toruńskiego nie można zrozumieć tożsamości ziem tworzących obecne woj. warmińsko-mazurskie - uznali uczestnicy konferencji naukowej zorganizowanej w środę w Olsztynie w ramach regionalnych obchodów 550. rocznicy tego wydarzenia.
Bez najmniejszej przesady możemy być dumni z Jana Długosza, jako jednej z największych indywidualności twórczych swoich czasów - mówi dr Marek Janicki z IH UW. 600 lat temu urodził się autor największej w Europie kroniki późnego średniowiecza, a także dyplomata i wychowawca królewskich synów.
Informacje o Janie Długoszu, życiorys największego polskiego kronikarza, miejsca związane z jego życiem i twórczością, galeria zdjęć oraz wiele innych interesujących informacji i ciekawostek - to wszystko można znaleźć na portalu edukacyjnym www.jandlugosz.edu.pl
Jeden z najstarszych zabytków Lublina, XV-wieczny kościół tzw. pobrygidkowski, odrestaurowany został kosztem blisko 16 mln zł. W poniedziałek zaprezentowano efekty remontu świątyni, która powstała jako votum za zwycięstwo w bitwie pod Grunwaldem.
21.08.2010. Radom (PAP) - Metody polowania w XV wieku i tajniki technik łowieckich mogą poznać radomianie podczas dwudniowego festynu "Królewskie łowy", który w sobotę rozpoczął się w Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu. Imprezę zorganizowano w ramach obchodów 600-lecia bitwy pod Grunwaldem. Festyn "Królewskie łowy" odbywa się w Radomiu nieprzypadkowo. Rozciągająca się w okolicy Puszcza Kozienicka była ulubionym miejscem polowań króla Władysława Jagiełły.