W sobotę strażacy z Koprzywnicy (Świętokrzyskie) ponownie rozświetlą procesję Wigilii Paschalnej. Druhowie, nazywani "bziukaczami", będą oświetlać drogę kapłanowi niosącemu monstrancję, wydmuchując ustami naftę na płonące pochodnie. Nietypowa tradycja ma ponad 100 lat.
Od ponad pięciu lat czynione są starania, aby tradycja wicia wileńskiej palmy – wałeczka z suchokwiatów naturalnych i farbowanych zakończonego „mietliczką” - została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Agata Granicka, twórczyni ludowa i wileńska palmiarka w siódmym pokoleniu, w rozmowie z PAP wyraża nadzieję, że „uda nam się to osiągnąć już w przyszłym roku”.
Urodzaju gospodarzom, a pannom i kawalerom zmiany stanu cywilnego życzyły kompanie wołoczebników, czyli grupy mężczyzn, które niegdyś w Wielkanoc chodziły po wsiach w Podlaskiem śpiewając wiosenne życzenia. Tradycja wiosennego kolędowania wskrzeszana jest we wsiach koło Knyszyna.
Muzeum Wsi Kieleckiej przygotowało na terenie parku etnograficznego w Tokarni wystawę poświęconą tradycjom i obrzędom wielkanocnym. Dawniej w koszach znajdowały się chleb, nabiał, ser, masło, kołacze, sól, pieprz, chrzan, kiełbasy i jajka –mówi PAP.PL etnograf i historyk Leszek Gawlik z Działu Badań Etnograficznych Muzeum Wsi Kieleckiej.
Wielkanoc bez święconki i lanego poniedziałku. Zamiast tego samobiczowanie się i przybijanie do krzyża, prawie 24-godzinna procesja religijna, tłuczenie dzbanów oraz smażenie gigantycznego omletu, czyli wielkanocne tradycje na świecie.
Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią, przed kościołem pw. Matki Bożej Anielskiej w Łodzi odbyła się dyngusowa bitwa wodna, na którą po mszy św. zaprosił dzieci proboszcz parafii franciszkanin o. Piotr Kleszcz. Wzięło w niej udział kilkudziesięciu najmłodszych parafian.
Od lat obserwujemy upraszczanie tradycji i zwyczajów świątecznych, nie tylko związanych z Wielkanocą – mówi PAP dr Katarzyna Waszczyńska, etnolog, wykładowca z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UW. Wynika to m.in. z tego, że są one pozbawiane swoich pierwotnych znaczeń – wyjaśnia.