We wtorek w Waszyngtonie rozpoczyna się trzydniowy szczyt NATO, mający upamiętnić 75. rocznicę podpisania Traktatu Północnoatlantyckiego. Dokument założycielski NATO został podpisany 4 kwietnia 1949 roku w stolicy USA. Sojusz świętuje swój jubileusz w obliczu rosnącej niepewności co do sytuacji na froncie w Ukrainie i przywództwa w USA.
NATO pozostaje sojuszem, którego głównym celem jest obrona państw członkowskich; przygotowuje się na zagrożenia ze wszystkich kierunków, będzie zwiększać zdolności do odstraszania i mobilność – głosi deklaracja szczytu w Brukseli.
Przywódcy 29 państw NATO, którzy spotkali się w środę na szczycie w Brukseli, zdecydowali, żeby zaprosić rząd Macedonii do negocjacji akcesyjnych – poinformował na konferencji prasowej sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
Podczas rozpoczynającego się w środę szczytu NATO prezydent Andrzej Duda spotka się z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką; spotkanie odbędzie się z inicjatywy strony ukraińskiej - poinformował w poniedziałek PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.
W ocenie „Corriere della Sera” szczyt NATO był „pośmiertnym przedłużeniem zimnej wojny”, na którym zlekceważono sytuację na Morzu Śródziemnym i zagrożenie terroryzmem. Według dziennika powstanie Państwa Islamskiego to także wynik zaniedbywania tego regionu.
NATO i Polska odniosły sukces na szczycie Sojuszu Północnoatlantyckiego w Warszawie; jego konkluzje są korzystne zarówno dla naszego kraju, jak i NATO - powiedział w sobotę prezydent Andrzej Duda. Dla Polski - podkreślił - to głównie wzmocniona obecność sił NATO na naszym terenie.
Wzmocnienie wschodniej flanki NATO, przedłużenie misji w Afganistanie po roku 2016, większe zaangażowanie w walkę z tzw. Państwem Islamskim, wzmocnienie współpracy UE-NATO - to niektóre postanowienia NATO w Warszawie.
Rozmieszczenie czterech batalionów sił NATO w Polsce i krajach bałtyckich - to główne ustalenie dwudniowego szczytu NATO w Warszawie. Przewodniczący polskiej delegacji prezydent Andrzej Duda mówił o historycznym znaczeniu obrad.
NATO potwierdziło w sobotę wsparcie dla Ukrainy, jej suwerenności i integralności terytorialnej - powiedział sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg. Dodał, że NATO potępia umyślne destabilizowanie sytuacji na wschodzie Ukrainy przez Rosję.