Teatr Lalek Guliwer 6 kwietnia opanują wampiry, a dokładniej Sebastian Van Pirek z rodziną. Na Dużej Scenie widzowie będą mieli okazje zobaczyć prapremierę sztuki „Niezwykła historia Sebastiana Van Pirka" Marcina Wichy według jego własnej książki” – poinformowała PAP Agnieszka Evans z teatru.
Walka z wampirami wynikała z ogromnego lęku ludzi przed śmiercią – powiedział PAP historyk i archeolog prof. Andrzej M. Wyrwa. W przeszłości, aby rzekomy wampir nie wstał z grobu, ścinano mu głowę, wiązano ręce i wkładano fragmenty Biblii do ust.
Czaszka z wbitym 40-centymetrowym żelaznym ćwiekiem jest jednym z eksponatów na wystawie "Wampiry w średniowiecznej Polsce" w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie. "To znalezisko nie ma analogii w Polsce" - twierdzi dr Łukasz M. Stanaszek z Muzeum.
Szkielet mężczyzny, który zdaniem naukowców był uznany za wampira, można oglądać w muzeum w Kamieniu Pomorskim (Zachodniopomorskie). Cegła w jego ustach i uszkodzenia kości świadczą, że budził on strach wśród mieszkańców miasta.
Dwa pochodzące ze średniowiecza szkielety ludzi, przebite kawałkami żelaza, aby uniemożliwić przemianę w wampiry, zostały znalezione niedawno w bułgarskim mieście Sozopol, w pobliżu Burgas, nad Morzem Czarnym. "Te dwa szkielety pokazują praktykę, do której dochodziło w kilku bułgarskich miastach jeszcze w pierwszej dekadzie XX wieku" - powiedział dyrektor Krajowego Instytutu Historycznego Bożydar Dymitrow.
Zwiedzanie kopalni, pokaz pracy maszyny parowej, wykład o wampirach, możliwość udziału w warsztatach konserwacji obrazów - to tylko nieliczne z atrakcji instytucji województwa śląskiego, które w sobotę wezmą udział w europejskiej Nocy Muzeów.