Bieg tygrysa, ekstremalna rywalizacja na poligonie, na którym szkolą się wojska NATO, wystawa sprzętu wojskowego, przegląd piosenki żołnierskiej odbędą się w sobotę i niedzielę w Orzyszu (woj. warmińsko-mazurskie). Miasto, które reklamuje się jako wojskowa stolica Polski, obchodzi święto Wojska Polskiego.
W sobotę na poligonie k. Orzysza będzie można obejrzeć inscenizację współczesnej bitwy pancernej. Według organizatorów, odbywająca się po raz pierwszy "Walka czołgów" to największy w Polsce dynamiczny pokaz ciężkiego sprzętu wojskowego z pozoracją pola walki.
Przybycie wojsk NATO to historyczny moment, na który czekały pokolenia Polaków od końca II wojny światowej - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda, witając w Orzyszu (Warmińsko-Mazurskie) batalionową grupę bojową, wzmacniającą wschodnią flankę Sojuszu.
W Muzeum Wojska, Wojskowości i Ziemi Orzyskiej otwarto w piątek wystawę eksponatów przekazanych tej placówce przez darczyńców. Największym ofiarowanym obiektem jest czołg T-34, najmniejszym - mundurowy guzik amerykańskiej armii z 1902 roku.
Szef MON Antoni Macierewicz we wtorek przywitał w Piotrkowie Trybunalskim żołnierzy z kontyngentu NATO zmierzających do miejsca stacjonowania w Orzyszu (Warmińsko-Mazurskie). Piotrkowianie spotkali się z nimi na pikniku w centrum miasta.
Ponad 300 zawodników z Polski, Wielkiej Brytanii, Białorusi i Ukrainy zadeklarowało udział w ekstremalnym "Biegu Tygrysa" w Orzyszu (woj. warmińsko-mazurskie). Bieg nawiązuje do tradycji wojskowej jednostki karnej, która tu działała przed laty.
Od wtorku w Orzyszu można zwiedzać muzeum wojska. Do ciekawszych eksponatów należą toporki i groty włóczni z epoki kamienia oraz epoki brązu. Są też modele samolotów z wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku i pojazdów, jakie można było zobaczyć na orzyskim poligonie.
Miasto Orzysz chce ożywić legendę o funkcjonującej przed laty w tym miasteczku karnej jednostce wojskowej i razem z armią organizuje w lipcu imprezę dla twardzieli - w programie m.in. zajęcia na poligonie, w tym rzut granatem.