Chcąc upamiętnić 25-lecie obecności i aktywności Polski w OECD, z inicjatywy Ministerstwa Rozwoju i Technologii Poczta Polska wydała okolicznościowy znaczek – poinformował podczas wtorkowej konferencji prasowej wiceminister rozwoju i technologii Grzegorz Piechowiak.
W 2018 r. 44 proc. młodych dorosłych w Polsce zdobyło wyższe wykształcenie. To odsetek zbliżony do średniej państw OECD – wynika z raportu „Education at a glance 2019”, który przedstawiono we wtorek w resorcie nauki. W 2008 r. ten odsetek w naszym kraju wynosił 32 proc.
Polscy uczniowie są dość szczęśliwi, bardzo aktywni sportowo na tle swoich rówieśników z innych krajów Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju OECD, ale nie czują się związani ze swoją szkołą - wynika z międzynarodowego badania umiejętności 15-latków PISA.
W ostatniej dekadzie odsetek osób z wykształceniem wyższym stale wzrastał w większości krajów Unii Europejskiej i osiągnął 29 proc. Jest jednak nadal niższy w porównaniu ze średnią dla krajów OECD wynoszącą 33 proc. - wynika z raportu "Education at a Glance".
Średni wynik polskich gimnazjalistów w międzynarodowym badaniu umiejętności finansowych - 510 punktów - jest nieco powyżej średniej dla krajów OECD, wynoszącej 500 punktów. Badanie to towarzyszyło ostatniej edycji badania umiejętności 15-latków PISA.
MSZ Rosji radzi swojemu rządowi, by w razie problemów politycznych w negocjacjach z OECD argumentował, że Hiszpania i Portugalia przystąpiły do niej w 1961 roku pod rządami dyktatorów, a Grecja pozostała w niej po przewrocie "czarnych pułkowników" w 1967 roku.