Zdjęcia, zapiski i pamiątki związane z działalnością szczecińskiego Duszpasterstwa Ludzi Pracy przekazał do Archiwum Państwowego w Szczecinie opozycjonista z czasów PRL Michał Achramowicz. Wśród materiałów są także te dotyczące strajku, który wybuchł m.in. w porcie w 1988 r.
Zwiedzanie niedostępnych na co dzień pomieszczeń Archiwum Państwowego, spotkania historyczne i warsztaty dla dzieci – to główne wydarzenia związane ze szczecińskimi obchodami Międzynarodowego Dnia Archiwów. Odbędą się one w sobotę pod hasłem "Szczecińska droga do wolności".
"Szczecińska droga do wolności. Strajki w 1988 roku" to tytuł wystawy przygotowanej w 30. rocznicę wydarzeń sierpnia 1988 roku, która jest hołdem dla strajkujących. Wystawa będzie dostępna w dniach 4–11 czerwca w siedzibie Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” w Domu Polonii w Warszawie.
Zachodniopomorskie Towarzystwo Genealogiczne POMERANIA oraz Archiwum Państwowe w Szczecinie zapraszają na uroczystość wręczenia nagród laureatom konkursu historyczno-genealogicznego „Skąd ród mój, skąd moje korzenie?” Uroczystość wręczenia nagród i dyplomów odbędzie się 12 stycznia o godz. 12.00 w Archiwum Państwowym w Szczecinie (ul. św. Wojciecha 13).
Biblia z 1487 r. wydana w Bazylei i powieść łotrzykowska Hansa Jakoba Grimmelshausena - to tylko niektóre z wydawnictw, które znalazły się w katalogu starych druków pochodzących z XV–XVII wieku w zbiorach biblioteki Archiwum Państwowego w Szczecinie.
Do Archiwum Państwowego w Szczecinie przekazano dokumenty z pochodzące z lat 30. XX w. należące do Theodora Nierhoffa, przedsiębiorcy zajmującego się obrotem drewnem w niemieckim Stettinie. Do zbiorów trafiły mapy, egzemplarze prasy oraz rachunki firmy.
Archiwum Państwowe w Szczecinie apeluje do mieszkańców o przekazanie osobistych dokumentów, fotografii i pamiątek rodzinnych. Archiwalia prywatne są świadectwem historii Polski, które budują naszą tożsamość – przekonywał we wtorek dyrektor szczecińskiego archiwum dr hab. Krzysztof Kowalczyk.
Historyczne akta urzędów stanu cywilnego, a także dokumentacja Polskiej Partii Socjalistycznej - to niektóre z pomorskich archiwaliów, które zdigitalizowano w 2016 r. w Archiwum Państwowym w Szczecinie. Jeszcze w pierwszym kwartale br. dokumenty będą dostępne online.
Plakaty, afisze, a także bilety komunikacji - to część druków ulotnych, które będzie można niebawem zobaczyć na wystawie "Dokumenty życia codziennego szczecinian". Eksponaty pokażą, jak wyglądało życie w Szczecinie od czasów pionierskich do lat 80. XX w.
Obrazy, rzeźby i grafiki pochodzące z pierwszych lat polskiego Szczecina będzie można oglądać od piątku w Muzeum Narodowym w Szczecinie. Zwiedzający zobaczą m.in. plakaty z drugiej połowy lat 40. i poznają ludzi kultury związanych z miastem.