12.01.2018
Zachodniopomorskie Towarzystwo Genealogiczne POMERANIA oraz Archiwum Państwowe w Szczecinie zapraszają na uroczystość wręczenia nagród laureatom konkursu historyczno-genealogicznego „Skąd ród mój, skąd moje korzenie?” Uroczystość wręczenia nagród i dyplomów odbędzie się 12 stycznia o godz. 12.00 w Archiwum Państwowym w Szczecinie (ul. św. Wojciecha 13).
Konkurs został zorganizowany pod Honorowym Patronatem Wojewody Zachodniopomorskiego, Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty oraz Dyrektora Archiwum Państwowego w Szczecinie dla uczniów szkół podstawowych z terenu województwa zachodniopomorskiego.
Z nadesłanych 61 prac z 24 zachodniopomorskich szkół, komisja konkursowa wyłoniła dwoje głównych laureatów, którymi zostali: Natalia Fedoruk ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Sławnie i Krzysztof Ożarowski ze Szkoły Podstawowej w Gogolicach. Nagrodami wyróżniono kolejnych sześcioro uczniów. Biorąc pod uwagę wysoką jakość prac, Dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie ufundował specjalną nagrodę, a kolejną wyróżnienie przygotowało współpracujące z ZTG POMERANIA Stowarzyszenie Kresy Wschodnie – Dziedzictwo i Pamięć. Wszyscy biorący w konkursie udział uczniowie zostali wyróżnieni dyplomami, a szkoły z których zostali wyłonieni głowni laureaci zostaną nagrodzone warsztatami genealogicznymi dla ich uczniów.
Najważniejszymi celami konkursu było zainspirowanie uczniów szkół podstawowych do poznawania historii swoich rodzin w oparciu o pozyskane informacje i posiadane pamiątki rodzinne. Kształtowanie świadomości i postaw patriotycznych poprzez upowszechnianie wiedzy o historii Polski i regionu w połączeniu z historią własnych rodzin. Nabywanie myślenia historycznego i pogłębianie relacji rodzinnych w trakcie zbierania materiałów. Utrwalanie zebranych informacji dla następnych pokoleń.
Województwo zachodniopomorskie jest specyficznym regionem pod względem budowania historii rodzinnych. Znaczna większość obecnych mieszkańców przybyła na te tereny po 1945 roku z innych zakątków Polski, przynosząc ze sobą wspomnienia stron rodzinnych i nieliczne, ocalałe z pożogi wojennej pamiątki i zdjęcia.
Po ponad 70 latach od zakończenia drugiej wojny światowej pozostało niewielu świadków, którzy mogą się dziś podzielić się opowieściami o miejscach, które ich przodkowie zamieszkiwali czasami od setek lat. Opowiedzieć historię swych ojców i dziadków, którzy tworzyli zręby Rzeczpospolitej w 1918 roku po 123 latach zaborów, czy uczestniczyli w dziewiętnastowiecznych zrywach narodowych. Przeciwstawili się niemieckiej napaści w 1939 roku i wpisali się w walkę podczas drugiej wojny światowej. Prowadzili walkę o wolną i niezależną Polskę. Przodków, którzy swoją ciężką pracą przyczyniali się do rozwoju naszego kraju.
Każdego dnia ubywa świadków tych historii, a jedynym sposobem na utrwalenie w pamięci ich wspomnień i opowieści jest ich zapis.
Ogłaszając konkurs „Skąd ród mój, skąd moje korzenie?” świadomie oddaliśmy ten zaszczyt młodemu pokoleniu, które stało się przekaźnikiem pomiędzy starym i nowym pokoleniem spadkobierców historii swych rodzin, strażnikami pamięci przodków i miejsc w których żyli.
Utrwalone w pracach konkursowych opowieści, często wzbogacone zdjęciami, stanowią dla wielu jego uczestników pomnik pamięci ich przodków, który przekażą następnym pokoleniom, a być może staną się początkiem bardziej rozbudowanych poszukiwań genealogicznych, sięgających setek lat wstecz.
Kierując się dużym zainteresowaniem konkursem w bieżącym roku szkolnym, Zachodniopomorskie Towarzystwo Genealogiczne POMERANIA planuje koleją edycję konkursu „Skąd mój ród, skąd moje korzenie?” w roku szkolnym 2018/19.
Źródło: Archiwum Państwowe w Szczecinie