60 lat temu, 11 kwietnia 1959 r., zmarł Jerzy Kirchmayer - oficer sztabu Armii "Pomorze", Komendy Głównej AK, współautor planu "Burza" i gen. ludowego Wojska Polskiego skazany na dożywocie w jednym z najgłośniejszych procesów pokazowych stalinowskiej Polski (tzw. procesie generałów).
67 lat temu, 8 lutego 1951 r., w więzieniu na Mokotowie wykonano wyrok śmierci na mjr. Zygmuncie Szendzielarzu "Łupaszce" - legendarnym dowódcy V Wileńskiej Brygady AK, a następnie oddziałów partyzanckich Wileńskiego Okręgu AK. W 2016 r. "Łupaszka" został pochowany z wojskowym ceremoniałem na Wojskowych Powązkach.
Drugi tom "Dzienników" Agnieszki Osieckiej, który właśnie trafił do księgarń, obejmuje zapiski z 1951 roku. Przyszła poetka przeżywa okres fascynacji komunizmem, jest aktywistką ZMP, pracuje, aby kształtować w sobie "marksistowskiego ducha".
Morderstwo dokonane przez sowieckiego oficera na czterech polskich mieszkańcach Szczecina 9 kwietnia 1951 r. doprowadziło do zamieszek antyradzieckich w mieście, w których uczestniczyło ok. 2 tys. osób. Do tłumienia rozruchów skierowano milicję, UB i żołnierzy KBW. Zatrzymano ponad 200 ludzi.
16.01.2011. Warszawa (PAP) - 18 stycznia 1951 r. sejm przyjął ustawę o dniach wolnych od pracy. Choć była ona wymierzona głównie w Święto Trzeciego Maja, to oprócz niego znosiła także kilka świat kościelnych w tym m.in. wolne 29 czerwca, czyli w Piotra i Pawła.