Na dnie Zatoki Gdańskiej nurkowie i historycy rozpoznali wrak jednego z lekkich niemieckich okrętów wojennych typu KFK. Zdaniem historyka Łukasza Orlickiego z magazynu Odkrywcy, niewykluczone, że ta jednostka po zakończeniu II wojny światowej ostatnia opuszczała Hel.
Kolejna, ósma już oś widokowa, została otwarta w ramach projektu „Spojrzenie na Gdańsk”. Z jednego z leśnych wzgórz w Dolinie Szwabego w Oliwie można zobaczyć m.in. Katedrę w Oliwie i Zatokę Gdańską. Planowane jest odsłonięcie jeszcze kilkudziesięciu widoków.
Konsorcjum gdańskich instytucji, na czele z Akademią Marynarki Wojennej, będzie zabiegać w Brukseli o fundusze na przeprowadzenie inwentaryzacji tzw. Głębi Gdańskiej, gdzie może być zatopiona broń, także chemiczna, z czasów II wojny światowej.
Pięć min z okresu II wojny światowej, z których każda zawiera ok. tony materiałów wybuchowych, wykryto na dnie Zatoki Gdańskiej i portu morskiego w Gdyni. Operacja ich usuwania ma się rozpocząć w czwartek.
Kamionkowa butelka wydobyta z wraku żaglowca, który ok. 200 lat temu zatonął w Zatoce Gdańskiej, zawiera 14-proc. alkohol – ustalili wstępnie specjaliści, którzy zbadali zawartość naczynia. Może to być rodzaj ginu. Szczegóły będą znane po dalszych badaniach.
Archeolodzy podwodni z Narodowego Muzeum Morskiego chcą dowiedzieć się, co zawiera zakorkowana kamionkowa butelka wydobyta kilka dni temu z wraku żaglowca, który ok. 200 lat temu zatonął w Zatoce Gdańskiej. Jedna z hipotez mówi, że w środku może być woda... sodowa.