Wystawę archeologiczną nt. współczesnych możliwości nieinwazyjnych badań mumii egipskich przygotowano w Muzeum Śląskim w Katowicach. Ekspozycja koncentruje się na badaniach mumii kobiety znajdującej się w zbiorach Uniwersytetu Warszawskiego.
Pierwsza rozpoznana na świecie egipska mumia ciężarnej kobiety znajduje się w Muzeum Narodowym w Warszawie. Długo sądzono, że pod zwojami bandaży kryje się kapłan Hor-Dżehuti, ale nowe analizy zweryfikowały ten pogląd – wynika z badań polskiego zespołu naukowców.
Uroczysta, transmitowana na żywo w telewizji defilada 22 mumii dawnych władców Egiptu przeszła w sobotę ulicami Kairu. W ten uroczysty sposób szczątki faraonów trafiły z Muzeum Egipskiego do nowej placówki, która w zamyśle władz kraju ma pomóc uratować krajową turystykę, dotkniętą przez pandemię.
Kilkadziesiąt mumii sprzed ok. 2 tys. lat odkryli polscy archeolodzy w czasie wykopalisk w sąsiedztwie najstarszej piramidy świata na nekropolii w Sakkarze w północnym Egipcie. Najwięcej mumii złożono bezpośrednio w piasku. Wykopaliska na terenie rozleglej nekropoli w Sakkarze prowadzone są przez polski zespół od ponad dwudziestu lat.
Ponad 40 starożytnych mumii ludzkich i zwierzęcych przebadają naukowcy w ramach Warszawskiego Projektu Interdyscyplinarnych Badań Mumii, który zainicjowano we wtorek w Otwocku. Badania dadzą m.in. szansę na znalezienie śladów chorób występujących w starożytności.
Muzeum Egipskie w Turynie jako pierwsze we Włoszech i w Europie postanowiło ostrzegać zwiedzających, że w jego salach znajdują się szczątki ludzkie, czyli mumie. Ten krok uznano za konieczny, by uchronić gości, którzy obawiają się ich widoku.