Do stycznia 2025 r. w Muzeum Śląskim w Katowicach można oglądać wystawę „Janina, Henryk, Anna. Ludzie i porcelana”. Ma ona opowiadać - prezentując porcelanę i wypowiedzi byłych pracowników katowickich Zakładów Porcelany „Bogucice” - o miejscu łączącym historię przemysłu z pięknem sztuki użytkowej.
Ponad 230 rzeźb z porcelany wypożyczonych z prywatnych europejskich kolekcji oraz muzeów składa się na wystawę czasową „Wspaniałość rokoka. Miśnieńskie figurki porcelanowe Johanna Joachima Kaendlera”, którą od piątku będzie można oglądać w Zamku Królewskim na Wawelu.
Porcelanowe arcydzieła z Miśni i Dalekiego Wschodu, zastawy stołowe europejskich dworów królewskich i książęcych, cacka z chińskiej porcelany prezentowane są w nowo otwartej Galerii Porcelany w Zamku Królewskim w Warszawie. Ekspozycja dostępna dla publiczności od 26 kwietnia 2024 r.
Blisko 90 podstakanników, czyli podstawek z uchem do szklanki prezentowanych jest na ekspozycji „Czy mnie jeszcze pamiętasz?” w Muzeum Sztuki Złotniczej w Kazimierzu Dolnym (Lubelskie). Najstarsze okazy pochodzą z XIX-wiecznej Rosji.
326 miśnieńskich wyrobów z porcelany, a także srebra stołowe, szkła z manufaktur magnackich oraz XVII- i XVIII-wieczne obrazy prezentuje Wawel w trzech salach Prywatnych Apartamentów Królewskich. Nową wystawę stałą "Gabinet Porcelanowy” można oglądać od czwartku.
Fontanna i ławki nawiązujące do porcelanowego serwisu Empire staną na rynku w Ćmielowie (Świętokrzyskie). Kilkumetrowe odlewy są już gotowe, na placu pojawią się w połowie roku, wtedy też ma się zakończyć rewitalizacja centrum miasta – podaje PAP burmistrz Joanna Suska.
Chcemy przejąć dziedzictwo kultury materialnej zakładów Porcelany Krzysztof, które są w stanie likwidacji – powiedział w poniedziałek prezydent tego miasta Roman Szełemej. Dodał, że część pracowników zakładów mogłaby znaleźć pracę w miejskim Centrum Ceramiki Unikatowej.
Szkło i porcelana art déco to temat przewodni nowego cyklu tematycznego, który dla zwiedzających przygotowało Muzeum Regionalne w Stalowej Woli. Najciekawsze wyroby wykonane w tym stylu wybrane z magazynów placówki będą prezentowane online – w muzealnych social mediach.
„Wino, kobieta i śpiew” – to tytuł nowej wystawy czasowej prezentującej porcelanowe figurki przygotowanej przez Muzeum Ziemi Lubuskiej we współpracy ze znawcą i miłośnikiem porcelany Piotrem Pudłowskim – informuje rzeczniczka zielonogórskiej placówki Alicja Błażyńska.