Na wiosnę planowane jest otwarcie centrum edukacji Tatrzańskiego Parku Narodowego pod nazwą Tatrzańskie Archiwum Planety Ziemia. Cały obiekt znajduje się pod ziemią w Kirach, u wylotu Doliny Kościeliskiej. Na wystawie będzie można zobaczyć m.in. model dinozaura, którego szczątki odnaleziono w Tatrach.
Za kwotę ponad 18 mln zł Tatrzański Park Narodowy (TPN) do końca 2021 roku wybuduje Centrum Edukacji Przyrodniczej Kiry przy wejściu do Doliny Kościeliskiej. Budynek będzie się mieścił pod ziemią, a jego dach pokryje roślinność. W środku znajdą się nowoczesne sale wystawiennicze – zapowiada Paweł Szczepanek z TPN.
Nowoczesną ekspozycję przyrodniczą, na którą składają się przestrzenne dioramy, kino 4D, multimedialna sala odkryć dla dzieci i największa w Polsce makieta Tatr, otwarto w piątek w Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego w Zakopanem. Modernizacja obiektu kosztowała 15 mln zł.
Tatrzański Park Narodowy przygotowuje projekt edukacyjny poświęcony tatrzańskiej przyrodzie, przeznaczony dla lokalnej społeczności. Przedsięwzięcie otrzymało dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Pierwszy mobilny punkt gastronomiczny zostanie w poniedziałek otwarty przy najpopularniejszym szlaku turystycznym w Tatrach – drodze do Morskiego Oka. Tatrzański Park Narodowy stworzyły markę gastronomiczną, w której będą serwowane świeże, regionalne produkty.
W każdy wakacyjny wtorek i czwartek miłośnicy tatrzańskiej przyrody mogą skorzystać z darmowej wycieczki w najwyższe polskie góry w towarzystwie pracowników Tatrzańskiego Parku Narodowego. Przewodnicy odpowiednio dobiorą trasę wędrówki i opowiedzą o tatrzańskiej przyrodzie.
Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) chcą wpisać Wąwoz Kraków w Dolinie Kościeliskiej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Transgraniczny projekt pod nazwą Mezozoiczne doliny Zachodnich Karpat obejmuje również Przełom Dunajca i 11 dolin na Słowacji.
Do końca maja przyszłego roku powstanie prototyp konnego zaprzęgu ze wspomaganiem elektrycznym, który ma wozić turystów do Morskiego Oka. Będzie to pierwszy pojazd tego typu w Polsce. W grudniu Tatrzański Park Narodowy (TPN) ogłosił przetarg na wykonanie takiego pojazdu.
Na XVII wiek datuje się pierwsze wejścia na tatrzańskie szczyty, ale turystyka w najwyższych polskich górach na dużą skalę zaczęła rozwijać się dopiero w drugiej połowie XIX stulecia. Turyści poszukiwali górali, którzy mogli poprowadzić ich w nieznane góry.