Popkultura wielu zwierzętom, zwłaszcza drapieżnikom, wyrządza dużą krzywdę. Przedstawia je albo jako pluszowe maskotki, albo jako bestie. A niedźwiedzie to ani przytulanki, ani potwory. To po prostu dzikie zwierzęta - powiedziała PAP Anna Maziuk, autorka książki „Niedźwiedź szuka domu”.
Zawsze uważałam, że misją Teatru Baj jest artystyczne wychowanie młodego widza do odbioru sztuki. Zależało mi na tym, żeby nasz teatr otwierał emocje, uczył widza i go uwrażliwiał – mówi PAP z okazji jubileuszu 95-lecia stołecznego Teatru Baj jego dyrektor Ewa Piotrowska.
93 lata temu urodził się Janosch, autor przetłumaczonych na 40 języków i wydanych w 12 milionach egzemplarzy bajek oraz opartej na wspomnieniach z dzieciństwa na Górnym Śląsku powieści „Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny”. „Moją ulubioną porą jest wieczność po tym życiu” – mówił.
„Ola, Borys i nowi przyjaciele” to bajka terapeutyczna, która ma pomóc przyjeżdżającym do Polski dzieciom z Ukrainy odnaleźć się w nowej rzeczywistości i dodać im otuchy. W pracę nad publikacją zaangażowało się ponad 20 osób i instytucji.
Moralizatorstwo i makabra - tak można w skrócie opisać bajeczki Stanisława Jachowicza, na których wychowało się kilka pokoleń Polaków. Wydane po raz pierwszy w 1824 r. były jednymi z pierwszych polskich utworów pisanych specjalnie z myślą o najmłodszych czytelnikach.
Pies Reksio, popularny bohater filmów animowanych z bielskiego Studia Filmów Rysunkowych, świętował w Dniu Dziecka 50. urodziny. Jubileusz zgromadził przy stojącym w centrum Bielska-Białej pomniku ulubieńca młodych i starszych widzów, setki przedszkolaków.
Uwielbiany przez kilka pokoleń najmłodszych Miś Uszatek obchodzi w tym roku 60. urodziny. Postać sympatycznego misia z klapniętym uszkiem narodziła się w 1957 r. w pisemku dla dzieci „Miś”, ale kultowa stała się dzięki serialowi łódzkiego Se-ma-fora.
Prace najwybitniejszych współczesnych polskich grafików i ilustratorów bajek dla dzieci znajdą się na wystawie „Tu czy tam?”, którą od niedzieli będzie można oglądać w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli (Podkarpackie). Wystawie towarzyszyć będą warsztaty dla dzieci.
„Pokazowuje wom Berka Ecika, kery terozki slazuje po słodach” – tak zaczyna się „Kubuś Puchatek” w tłumaczeniu na mowę śląską. Autorem przekładu trzech pierwszych rozdziałów książki o najsłynniejszym misiu świata jest internista i reumatolog prof. Eugeniusz Józef Kucharz.