Drugi rok z rzędu z powodów pandemicznych odwołano Dni Grunwaldu i związaną z nimi inscenizację bitwy pod Grunwaldem - poinformowali w piątek organizatorzy wydarzenia. Dodano, że rocznicę bitwy z 1410 roku uczczą apelem oficjalne delegacje.
Budowane na Polach Grunwaldzkich nowoczesne muzeum sprawi, że miejsce to będzie odwiedzać jeszcze więcej turystów - powiedział w sobotę wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Wskazał, że to inwestycja samorządu wojewódzkiego, przy wsparciu resortu kultury.
Ambasador Litwy Eduardas Borisovas i dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem Szymon Drej podpisali w piątek umowę na ustawienie na Polach Grunwaldu pomnika upamiętniającego udział w bitwie z 1410 roku wojsk litewskich. Zapowiedziano, że w ceremonii jego odsłonięcia wezmą udział prezydenci obu krajów.
Tegoroczna inscenizacja bitwy pod Grunwaldem odbędzie się 13 lipca na Polach Grunwaldu – informuje PAP dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem Szymon Drej. Od lat inscenizacja przyciąga tysiące miłośników średniowiecza i rekonstruktorów z całego świata.
Kilkudziesięciu detektorystów weźmie udział w międzynarodowych badaniach archeologicznych, które odbędą się we wrześniu na Polach Grunwaldzkich. Prowadzone czwarty rok z rzędu poszukiwania mają na celu dokładne zlokalizowanie miejsca bitwy z 1410 roku.
Muzeum Historii Polski i Instytut Uniwersytetu Warszawskiego organizują wykład profesora Svena Ekdahla „Modern Battlefield Archaeology at Grunwald”, poświęcony badaniom archeologicznym na polach Grunwaldu, który odbędzie się w poniedziałek, 24 kwietnia, o godz. 17.15 w Sali Kolumnowej Instytutu Historycznego UW, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28.
Blisko 150 artefaktów, w tym liczne groty strzał i bełty kuszy, znaleźli uczestnicy poszukiwań archeologicznych w okolicach Grunwaldu. Zakończone w sobotę badania miały pomóc w dokładnym zlokalizowaniu miejsca, w którym w 1410 r. znajdował się obóz krzyżacki.
Rycerskie walki na miecze, turniej łuczników i konkurencje dla publiczności - to atrakcje Zimowej Rejzy, przygotowanej w ten weekend przez Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. Impreza nawiązuje do łupieskich wypraw, organizowanych o tej porze roku przez Krzyżaków.