W styczniu i lutym czterokrotnie więcej turystów, niż przed rokiem, odwiedziło Galerię Zdzisława Beksińskiego oraz wystawę sztuki cerkiewnej w Muzeum Historycznym w Sanoku (Podkarpackie).
Ponad 60 tys. turystów zwiedziło w tym roku wystawę sztuki cerkiewnej w Muzeum Historycznym w Sanoku (Podkarpackie). "Mimo pandemii zainteresowanie jest takie samo jak przed rokiem" - powiedział dyrektor muzeum dr Jarosław Serafin.
Ponad 80 tys. turystów, wielu z zagranicy, zwiedziło w tym roku wystawę sztuki cerkiewnej w Muzeum Historycznym w Sanoku (Podkarpackie). "Zgromadzony w Sanoku zbiór ikon, jak żadna inna kolekcja w kraju, pokazuje przemiany w sztuce cerkiewnej od XV stulecia do przełomu wieków XIX i XX. Najstarsze spośród nich reprezentują średniowieczną sztukę bizantyjsko-ruską" – mówi dyrektor muzeum Wiesław Banach.
W trakcie poniedziałkowej sesji sejmiku woj. podkarpackiego radni przyjęli uchwałę o przekazaniu ponad 60 tys. zł na zakup kolekcji obrazów Stefana Kątskiego. 15 obrazów artysty trafić ma jeszcze w tym roku z Polskiego Instytutu Naukowego w Montrealu do Muzeum Historycznego w Sanoku.
Samorząd województwa podkarpackiego będzie współprowadził Muzeum Historyczne w Sanoku. Placówka, którą prowadzi starostwo powiatu sanockiego, posiada m.in. Galerie Zdzisława Beksińskiego oraz kolekcje ponad 500 ikon. W ub. roku odwiedziło ją 90 tys. osób.
Co czwartą grafikę komputerową stworzoną przez Zdzisława Beksińskiego można obejrzeć w jego galerii w Muzeum Historycznym w Sanoku (Podkarpackie). Tą formą wypowiedzi zainteresował się on w poł. lat 90. - powiedział dyrektor muzeum Wiesław Banach.
Blisko 1000 eksponatów, w tym pół tysiąca ikon można obejrzeć na stałej wystawie sztuki cerkiewnej w Muzeum Historycznym w Sanoku (Podkarpackie). Niektóre zabytki pochodzą z XII-XIII stulecia. Większość z nich pochodzi z Podkarpacia.
Unikatową kolekcję 27 krucyfiksów z Hiszpanii, Niemiec i Francji można oglądać w Muzeum Historycznym w Sanoku. Pokazane na wystawie krzyże powstały między XVI a XIX stuleciem. Kolekcję pięć lat temu przekazała placówce rodzina Slugockich.