Miejsce pamięci, złożone z blisko 200 fragmentów nagrobków żydowskich ma powstać na terenie dawnego cmentarza żydowskiego w Opatowie – poinformowało we wtorek Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Opatowskiej (TPZO). Macewy, które przez kilkadziesiąt lat znajdowały się w różnych częściach miasta i okolic, postanowili zebrać i ocalić przedstawiciele TPZO.
Fragmenty poniemieckich nagrobków pochodzących z dziewiętnastego i dwudziestego wieku wydobyli w środę płetwonurkowie z Regi w zachodniopomorskim Trzebiatowie. Nagrobki, po oczyszczeniu, trafią do lapidarium w tym mieście.
Na Dylewskiej Górze powstało muzeum skalne, w którym zgromadzono najciekawsze pod względem geologicznym głazy narzutowe występujące w tej części Pojezierza Mazurskiego. Lapidarium ma być atrakcją turystyczną Parku Krajobrazowego Wzgórz Dylewskich.
Pomorski konserwator zabytków przejął od miasta Gdańsk XVII-wieczny, niezagospodarowany od dawna, Bastion św. Gertrudy. W obiekcie znajdzie się składnica konserwatorska, w której przechowywane będą m.in. kamienne detale zniszczonych w 1945 r. obiektów.
2011-05-28 (PAP) - Stałą wystawę ponad 30 reliktów detali architektonicznych z wystroju renesansowego zamku królewskiego w Sandomierzu - wykonanych przez warsztat Benedykta Sandomierzanina - urządziło sandomierskie Muzeum Okręgowe, które ma w zamku swoje ekspozycje i siedzibę.