Zawsze w okolicy Święta Niepodległości ze szczególnym rozrzewnieniem patrzę na fotografię ze zbiorów mojej babci, Apolonii Ludwińskiej. Na zdjęciu jest uwiecznione rodzeństwo Wesołowskich: Apolonia, Maria, Józef, Eugeniusz. Dziewczynka w centrum, to moja babcia, Apolonia. Imienia trzeciej dziewczynki nie znam. To dzieci Jana Wesołowskiego i Karoliny z domu Jakubowskiej, rodzina ziemiańska, mieszkająca w Opolu Lubelskim, gdzie patriotyzm w wychowaniu dzieci znajdował się na ważnym miejscu.
Chciałbym, żeby rok stulecia odzyskania niepodległości był rokiem, w którym pokażemy naszych lokalnych bohaterów; żebyście poczuli, że niepodległość nie została przyniesiona z zewnątrz, tylko że sami ją przynieśliśmy - powiedział we wtorek w Bochni prezydent Andrzej Duda.
Rok obchodów 100-lecia polskiej niepodległości powinien być czasem „wielkiej historycznej edukacji o Polsce”, także na poziomie lokalnym – mówił w poniedziałek w Żorach (Śląskie) prezydent Andrzej Duda, apelując o włączanie się w inicjatywy upamiętniające bohaterów zmagań o niepodległość.
Kiedy w 1928 roku dawni mieszkańcy Czosnowa wznosili pomnik, aby upamiętnić dziesięciolecie odzyskania niepodległości, nie wiedzieli jak krótka, tragiczna i zagmatwana będzie jego historia. Nie mieli też pojęcia, że blisko sto lat później sprawą pomnika będzie zajmowała się grupa osób, większości których dziadkowie, w czasie uroczystego odsłonięcia tegoż pomnika jeszcze się nawet nie urodzili lub byli małymi dziećmi. Mieszkańcy Czosnowa po prostu cieszyli się niedawno odzyskaną wolnością. Ale po kolei…
Odtworzenie rynku, jako wspólnej przestrzeni życia mieszkańców Końskich (Świętokrzyskie), to główne założenie drugiego etapu rewitalizacji centrum miasta. Do inwestycji, która ma kosztować ok. 10 mln zł, przygotowuje się lokalny samorząd.
Żeby wziąć udział w konkursie trzeba być badaczem historii, trochę detektywem, może dziennikarzem śledczym, także mieć umiejętności i wrażliwość na przykład filmowca – powiedziała PAP Alicja Wancerz-Gluza – koordynatorka konkursu po raz dziewiętnasty organizowanego przez „Kartę”. Tematem tegorocznej edycji jest Historia bliska – nieodkryta, nieopowiedziana, niewysłuchana.
„Ślady historii najnowszej w mojej miejscowości” – konkurs pod takim tytułem ogłosił gdański oddział IPN. Skierowany jest on do uczniów, a prace mogą mieć formę filmu, reportażu, eseju, makiety, obrazu czy prezentacji multimedialnej.