Jeszcze w sierpniu nowo wybrany wykonawca przystąpi do remontu zabytkowych murów obronnych w Pasłęku (woj. warmińsko-mazurskie) – zapowiada magistrat. Prace będą kosztować ponad 12 mln zł i mają zakończyć się w październiku 2022 roku.
Wykopaliska prowadzone przy krzyżackim zamku w Pasłęku wykluczyły, że w średniowieczu był on połączony podziemnym korytarzem z pobliskim kościołem. Na możliwość istnienia takiego tunelu wskazywały ubiegłoroczne badania geofizyczne i opracowania historyczne.
Archeolodzy rozpoczną w poniedziałek w Pasłęku wykopaliska, które mają na celu odnalezienie podziemnego korytarza, łączącego w średniowieczu krzyżacki zamek z pobliskim kościołem św. Bartłomieja. Władze miasta liczą, że takie odkrycie przyciągnie turystów.
Zakończyła się renowacja XVIII-wiecznych organów Andreasa Hildebrandta w kościele pw. św. Bartłomieja w Pasłęku. Instrument w jego oryginalnym brzmieniu zaprezentowano - po raz pierwszy po wojnie - w niedzielę podczas koncertu inaugurującego festiwal organowy. Organy w kościele farnym pw. św. Bartłomieja w Pasłęku zbudował w latach 1717-1719 gdański mistrz Andreas Hildebrandt. Renowacja zabytkowego instrumentu trwała cztery lata i kosztowała blisko 3 mln zł.