XIV-wieczna muszla związana z pielgrzymowaniem do Santiago de Compostela oraz tunika rdzennego mieszkańca peruwiańskiej Amazonii znalazły się wśród obiektów zaprezentowanych na wystawie "Wędrowanie. Turyści, pielgrzymi, migranci" w Muzeum Etnograficznym w Krakowie.
W epoce środkowego brązu na tereny dzisiejszej Polski i Ukrainy napływały liczne fale migracji – piszą polscy naukowcy na łamach „Nature Communications”. Ich ślady odczytywane są dzięki nowym badaniom genetycznym.
Starożytny Rzym był jak Nowy Jork miastem imigrantów, leżącym na skrzyżowaniu ludów – twierdzą naukowcy, którzy zbadali DNA jego pierwszych mieszkańców. Odnaleźli ślady kodu genetycznego ludności Anatolii w Turcji, obszarów obecnego Iranu i Ukrainy.
Symbol tragedii migracji na Morzu Śródziemnym, kuter, na pokładzie którego cztery lata temu zginęło około 700 osób, został w poniedziałek przetransportowany z Sycylii do Wenecji. Wrak będzie wystawiony w czasie tegorocznego Biennale Sztuki.
Urząd do Spraw Cudzoziemców rozpoczyna w szkołach akcję edukacyjną na temat zjawiska migracji. Eksperci przygotowali scenariusze zajęć oraz materiały dydaktyczne dla nauczycieli. Program skierowany jest do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i licealnych.
Historycy podają w wątpliwość powtarzaną przez polityków i media opinię, zgodnie z którą masowy napływ migrantów do Europy jest największym kryzysem tego rodzaju na Starym Kontynencie po drugiej wojnie światowej - pisze we wtorek AFP.
Zdjęcia, dokumenty, plakaty, pocztówki i cytaty z relacji świadków, opowiadające dzieje powojennych migracji i zasiedlania Ziem Zachodnich i Północnych, można od piątku oglądać obok bramy Uniwersytetu Warszawskiego na wystawie plenerowej Muzeum Historii Polski.
Na dworcach w Gdańsku i Gdyni oraz kilku stacjach Szybkiej Kolei Miejskiej i w samych pociągach będzie można obejrzeć od poniedziałku wystawę pt. „Migracje/Kreacje”. Ekspozycję przygotowało powstające w Gdyni Muzeum Emigracji.
W latach 1949–1989 Polskę opuściło na stałe ponad dwa miliony mieszkańców, a miliony innych włączyły się w legalne i nielegalne migracje czasowe, pracując lub handlując - wynika z publikacji Dariusza Stoli, której promocja odbyła się w czwartek w stołecznym IPN.