Misterium oparte na tekstach ze średniowiecznego Pontyfikału Płockiego, najstarszej tego typu księgi zachowanej w Polsce, wystawi w piątek w katedrze na Wzgórzu Tumskim w Płocku (Mazowieckie) wraz z aktorami tamtejszego Teatru Dramatycznego Schola Gregoriana Silesiensis.
Forma przedstawień męki i zmartwychwstania Jezusa zmieniała się wraz z upływem czasu. Średniowiecze to epoka trwająca niemal tysiąc lat i przez ten czas formy tych przedstawień ulegały dużym zmianom - mówi PAP historyk sztuki Barbara Tichy z Działu Edukacji Muzeum Narodowego w Warszawie.
Z udziałem zawodowych aktorów i amatorów w Wielki Piątek wieczorem w historycznym centrum Gdańska odbędzie się religijno-teatralne widowisko – Misterium "Sąd nad Jezusem”. Rolę Golgoty odegra gdańska Katownia – zabytkowy obiekt, w którym przed wiekami tracono skazańców.
200 aktorów zaprezentuje w sobotni wieczór spektakl opowiadający o ostatnich dniach i godzinach życia Chrystusa. Misterium Męki Pańskiej, które na poznańskiej Cytadeli odbędzie się już po raz 15., jest jedną z największych tego typu inscenizacji w Europie.
Po ośmiu latach przerwy do sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Czerwińsku nad Wisłą powróci w marcu misterium „Męka Pańska” autorstwa salezjanina ks. Franciszka Harazima (1885-1941), jedno z najsłynniejszych polskich misteriów pasyjnych.
Pod hasłem "Będzie jak wierzysz" odbędzie się w Niedzielę Palmową Misterium Męki Pańskiej w Dolinie Śmierci w bydgoskiej dzielnicy Fordon. Odbywające się po raz 13. przedsięwzięcie, przygotowane przez studentów i wolontariuszy, obserwują co roku tysiące widzów. Jak poinformowała w imieniu organizatorów Dorota Kiedrowska, co roku powstaje nowy, autorski scenariusz Misterium. Obok znanych wątków związanych ze śmiercią, męką i zmartwychwstaniem Chrystusa, pojawiają się odwołania do problemów i wydarzeń aktualnych.