Już po raz siódmy mieszkańcy Poznania oraz mieszkający w stolicy Wielkopolski obcokrajowcy zaśpiewali „Cichą noc”. Kolęda rozbrzmiała w sobotę na pl. Wolności w kilku językach, m.in. po białorusku, hiszpańsku, chińsku, francusku, ukraińsku i arabsku.
Tygodniowy festiwal kolęd – pod nazwą Tyskie Wieczory Kolędowe – rozpoczął się w sobotę rano konkursowymi przesłuchaniami chórów. W kolejnych dniach w siedmiu tyskich kościołach rozbrzmiewać będą kolędy i pastorałki w wykonaniu chórzystów oraz gości.
To nie jest bajka, to jest fakt odkupienia człowieka – byśmy to radosne kolędowanie przeżywali w kategoriach wiary i nieśli światło Chrystusa wszędzie, gdzie wypada nam żyć – powiedział bp Edward Janiak, rozpoczynając "Wielkie Kolędowanie” w czwartek w Kaliszu.
Kolędy skłaniają do refleksji nad istotą Świąt Bożego Narodzenia, jaką jest przyjście na świat Zbawiciela. Piękno kolęd doceniali np. sławni kompozytorzy, umieszczając linie ich motywów w swych utworach - mówi muzyk, pedagog dr Alicja Tupieka-Buszmak.
Ponad 1400 polskich kolęd i pastorałek udokumentowali badacze tego zjawiska. Piękna tradycja śpiewania kolęd jest warta pielęgnowania - podkreślano we wtorek podczas sympozjum „Kolędy i pastorałki w kulturze polskiej” w Katowicach.