Dziewiąta figurka legendarnego smoka pojawiła się na smoczym szlaku w Krakowie. Rzeźbę stwora, któremu nadano imię Kazimierz, uroczyście odsłonięto we wtorek na placu przy ul. Podgórskiej 34 na Kazimierzu.
Oryginalne szczątki i rekonstrukcje smoka wawelskiego - wielkiego drapieżnego gada sprzed ok. 210 mln lat oraz jego ofiary - ssakokształtnego gada lisowicji - można zobaczyć w Muzeum Ewolucji w Warszawie.
Wielka parada smoków ulicami miasta i nad Wisłą, smocze miasteczko na Błoniach, produkcja smoczych lodów, a także okolicznościowe pocztówki – to elementy kampanii „Kraków Cię zasmoczy”, zaplanowanej na wakacje w 50-lecie słynnej rzeźby Smoka Wawelskiego.
„Smok Wawelski” Bronisława Chromego stoi na Wawelu od 50 lat. Z okazji jubileuszu słynnej rzeźby, w ogrodach królewskich otwarto wystawę animalistycznych prac artysty. „Mamy tu kilka rzeźb większego formatu, takich jak +Piejące koguty+, +Kozioł+, +Owieczki+, +Żurawie+ i +Flamingi+. Jest też spora gromada mniejszych prac, głównie przedstawiających ptaki. Znalazły się wśród nich +Bażanty+, +Sowy+, +Perkozy+. Nie zabrakło też +Żółwi+, +Żab+ i +Ryb+ oraz +Charta afgańskiego+” - mówi kuratorka wystawy „Smoczy ogród. Bronisław Chromy na Wawelu”, a zarazem córka twórcy, Grażyna Chromy-Rościszewska. Ekspozycję można oglądać do 30 września 2022 r.
Wystawa na wzgórzu wawelskim, upamiętniająca 50-lecie powstania rzeźby Smoka Wawelskiego przy Smoczej Jamie, jest wśród licznych atrakcji, zwłaszcza kulturalnych, na majówkę w Krakowie. W mieście na długi weekend powróciły sezonowe i rekreacyjne linie autobusowe.
Owca ziejąca ogniem, zbudowana z kilkunasty tysięcy klocków lego została ustawiona w sobotę przy pomniku Smoka Wawelskiego u stóp Wzgórza Wawelskiego w Krakowie. Instalacja powstała z okazji przypadającego w tym dniu Światowego Dnia Życzliwości.
Archeologiczne i artystyczne wyobrażenia smoków można oglądać od środy na wystawie czasowej „Dwa oblicza smoka” w Zamku Królewskim na Wawelu. Prezentacja inspirowana legendą o smoku wawelskim konfrontuje pogańskie i chrześcijańskie wizerunki potwora.