Pozostałości po mykwach, czyli łaźniach do rytualnego obmywania, odnalezione niespełna rok temu podczas budowy parkingu w sąsiedztwie Parku Pamięci Wielkiej Synagogi w Oświęcimiu, zostały zabezpieczone – dowiedziała się PAP w oświęcimskim Muzeum Żydowskim.
Projekt wirtualnego zwiedzania miasta udostępniło Muzeum Żydowskie w Oświęcimiu. Wyreżyserowano 25 filmów, dzięki którym można wyruszyć w podróż po wielowiekowej i wielokulturowej historii Oszpicina, jak nazywała miasto społeczność żydowska – podała placówka.
Pozostałości po przedwojennej mykwie, w judaizmie łaźni do rytualnego obmywania, zostały odnalezione podczas budowy parkingu w Oświęcimiu, w sąsiedztwie Parku Pamięci Wielkiej Synagogi – podał w środę dyrektor oświęcimskiego Muzeum Żydowskiego Tomasz Kuncewicz.
Muzeum Żydowskie w Oświęcimiu, prowadzące dla nauczycieli programy o historii i prawach człowieka, z powodu koronawirusa przeniosło edukację do internetu. Jego dyrektor Tomasz Kuncewicz podał, że Akademię Edukacji Antydyskryminacyjnej przekształcono w kurs online.
Wielką Synagogę w Oświęcimiu, którą Niemcy zburzyli w listopadzie 1939 r., chce upamiętnić Centrum Żydowskie. O największej niegdyś bożnicy w mieście przypomnieć ma specjalna instalacja. W Internecie ruszyła już zbiórka funduszy na ten cel – podało Centrum.
Muzeum Żydowskie w Oświęcimiu można od soboty ponownie zwiedzać. Dostępna jest w nim nowa stała ekspozycja, która przybliża historię społeczności żydowskiej w mieście od średniowiecza po emigrację z Polski w latach komunizmu.
Oświęcimskie Muzeum Żydowskie zmieni wystawę główną "Oszpicin. Historia żydowskiego Oświęcimia”. Prace rozpoczną się jeszcze w tym roku, a otwarcie zaplanowano w pierwszej połowie 2014 r. Będzie ona kontynuacją projektu „Oszpicin” (Oszpicin to nazwa Oświęcimia w języku jidysz – PAP), który przybliżał historię Żydów w mieście.