Zabytkowe ikony, starodruki, szaty liturgiczne i archiwalne fotografie ze staroobrzędowego żeńskiego monasteru w mazurskim Wojnowie można od soboty oglądać na wystawie w Muzeum Ikon w Supraślu k. Białegostoku. Ekspozycja będzie otwarta do połowy listopada.
Muzeum Ikon w Supraślu k. Białegostoku, które w swoich zbiorach ma jedną z najbogatszych w kraju kolekcję ikon, chce pozyskać nową przestrzeń na działania wystawiennicze i edukacyjne. Dodatkowy budynek miałby powstać tuż przy głównej siedzibie muzeum.
Cenna XVI-wieczna ikona przedstawiająca Chrystusa w Majestacie trafiła do zbiorów Muzeum Ikon w Supraślu - poinformowała w czwartek instytucja. Ikonę będzie można zobaczyć w weekend w muzeum.
Kończą się obchody Roku Jerzego Nowosielskiego w Muzeum Ikon w Supraślu k. Białegostoku. Do połowy grudnia zaplanowano jeszcze m.in. działania artystyczne inspirowane ikonami artysty, a także oprowadzania kuratorskie po wystawie jego dzieł.
Katalog prezentujący i opisujący sztukę sakralną Jerzego Nowosielskiego, która powstała w cerkwiach m.in. województwa podlaskiego – to jedna z propozycji Muzeum Ikon w Supraślu w ramach trwającego Roku Nowosielskiego. Promocja odbędzie się w niedzielę.
Tematowi ukrzyżowania i zmartwychwstania Chrystusa w tradycji chrześcijańskiego Wschodu i Zachodu – poświęcona jest najnowsza wystawa w Muzeum Ikon w Supraślu k. Białegostoku. Prezentowane są na niej zabytkowe relikwiarze, krzyże, ikony, obrazy i płaskorzeźby.
Działające w Supraślu k. Białegostoku Muzeum Ikon wzbogaciło swoją kolekcję o XVII-wieczne tzw. rajskie wrota – charakterystyczny element każdego ikonostasu. Zabytek można oglądać tylko przez trzy dni zanim trafi on do niezbędnej konserwacji. Placówka prowadzić też będzie badania naukowe dotyczące historii tego eksponatu.
W Muzeum Ikon w Supraślu k. Białegostoku otwarto w sobotni wieczór wystawę współczesnych ikon kanonicznych, napisanych w pracowni sióstr zakonnych w żeńskim prawosławnym monasterze na Św. Górze Grabarce. To najważniejsze miejsce dla wiernych Cerkwi w Polsce.
Ponad 100 miniaturowych ikon rosyjskich, greckich oraz pochodzących z Bałkanów, z okresu od XVII do XX wieku, prezentowanych jest na wystawie w Muzeum Ikon w Supraślu k. Białegostoku. Wernisaż wystawy, ze względu na obostrzenia pandemiczne, odbył się online.
XVIII-wieczne ikony z wizerunkami Jezusa Chrystusa i Michała Archanioła, które od kilku lat są w zbiorach Muzeum Ikon w Supraślu k. Białegostoku, zostaną odrestaurowane. Konserwacji podejmą się studenci warszawskiej ASP.