Ruszyły zapisy na nową edycję programu teatralnego „Piastodzieje”. „Piastodzieje” to cykliczny program teatralny Muzeum Historii Polski ukazujący w ciekawy i przystępny sposób fakty z życia władców z dynastii Piastów. Projekt skierowany jest do rodzin z dziećmi w wieku od 5-9 lat. Każde spotkanie będzie się składać z dwóch części: przedstawienia oraz warsztatów plastycznych
Dzieje ostatnich Piastów – Władysława Łokietka i jego syna Kazimierza Wielkiego – zostaną przypomniane w "Koronie królów", serialu produkcji TVP. Pierwsze odcinki historycznej telenoweli zobaczymy w TVP1 pierwszego stycznia.
80 lat temu powstał hejnał Płocka. Utwór skomponował ks. Kazimierz Starościński, ówczesny profesor śpiewu w tamtejszym Wyższym Seminarium Duchownym. Rocznicę wydarzenia mieszkańcy miasta będą świętować w sobotę podczas Dni Historii Płocka.
Uroczystości z okazji 1025. rocznicy śmierci Mieszka I, pierwszego historycznego władcy i pierwszego chrześcijanina Polski, odbędą się w czwartek na Ostrowie Lednickim (Wielkopolskie). Wyspa jest wskazywana jako prawdopodobne miejsce książęcego chrztu w 966 roku.
Prawie trzy i pół tysiąca prac wpłynęło na konkurs plastyczny zorganizowany przez Muzeum Historii Polski. W konkursie wzięła udział młodzież z całej Polski. Uczniowie najchętniej przedstawiali pierwszą znaną parę w historii Polski: Mieszka i Dobrawę.
Muzeum Historii Polski zorganizowało dla uczniów szkół podstawowych konkurs plastyczny pt. „Piastowskie pary”. Jego celem jest zachęcenie najmłodszych do odkrywania i pogłębiania wiedzy o pierwszych władcach polskich.
Interaktywne centrum poświęcone historii najstarszej części Poznania Ostrowa Tumskiego - od założenia grodu po czasy współczesne - można oglądać od czwartku w Bramie Poznania. Otwarciu obiektu towarzyszy średniowieczny targ oraz warsztaty i koncerty.