Pisanki zdobione niemal wszystkimi tradycyjnymi technikami, w tym wydrapywaniem, malowaniem woskiem, batikiem, oklejanych słomą, a nawet okutych miedzianymi blaszkami, można od piątku oglądać na wystawie w Muzeum Regionalnym w Jaśle.
W Polsce znanych jest wiele technik zdobienia jaj w okresie wielkanocnym. Są więc pisanki barwione na jeden kolor zwane byczkami lub kraszankami, malowane gorącym woskiem, pisanki drapane, czyli kroszonki tworzone metodą rytowniczą czy oklejane tradycyjnymi materiałami lub wycinankami.
Czerwoną, ozdobioną misternym kwiatowym wzorem kroszonkę panna chowała tylko dla wybranka serca; żółtą - z niegotowanego jaja - miała dla chłopaka, którego nie lubiła. Ładne lub majętne panny musiały przygotować nawet kilkadziesiąt kroszonek na Wielkanoc.
122 pisanki nadesłano na tegoroczną 43. edycję Ogólnopolskiego Konkursu Pisanek im. Michała Kowalskiego zorganizowanego w Gorzowie Wielkopolskim. Jego jury wyłoniło we wtorek trójkę laureatów: panie z Warmińsko-mazurskiego, Śląska i Lubuskiego.
Jajka oklejane różnymi materiałami, malowane woskiem, wyskrobywane i wydrapywane w ażurowe wzory wydmuszki można do 14 kwietnia oglądać w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. W sobotę wręczono tam nagrody w 24. edycji konkursu Górnośląskie Kroszonki. W tym roku na konkurs wpłynęły 72 zestawy prac (po 5 sztuk każda), czyli 360 różnych jajek. 35 zestawów zgłosili uczestnicy startujący po raz pierwszy.