Dorobek krakowskiej artystki Bronisławy Rychter-Janowskiej (1868–1953) oraz jej związki z Sądecczyzną prezentuje wystawa „Dworki, pejzaże, portrety”, którą można oglądać w zabytkowych wnętrzach Galerii Marii Ritter, oddziale Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.
Historię przedwojennego sportu oraz kultury fizycznej na ziemi sądeckiej zaprezentuje wystawa „Bicepsy Sądecczyzny”, przygotowana przez Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu. Ekspozycję będzie można oglądać od piątku do 28 lutego 2022 r.
Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu szuka portretów kobiet namalowanych przez Bolesława Barbackiego na przygotowywaną wystawę monograficzną. W tym roku przypada 130. rocznica urodzin i 80. rocznica śmierci tego wybitnego nowosądeckiego malarza.
Od wtorku dostępna będzie dla zwiedzających nowa trasa w Sądeckim Parku Etnograficznym pod hasłem „Rzecz z drugiej strony”. Zakłada ona odwrócenie perspektywy zwiedzania, zwrócenie uwagi widza na konkretne eksponaty.
Ponad 200 fotografii i 100 archiwaliów związanych z historią 1. Pułku Strzelców Podhalańskich zebrano w ramach akcji zorganizowanej przez Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu we współpracy z Karpackim Oddziałem Straży Granicznej.
Prezentacji w przestrzeni wirtualnej dorobku dwojga artystów z nurtu sztuki naiwnej: Nikifora i węgierskiej malarki Violi Berki poświęcony jest projekt realizowany przez Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu. Pierwotnie prace miały być pokazywane na wystawach w Polsce i na Węgrzech.
Zabytki kolejnictwa zgromadzone w Izbie Tradycji Kolejarzy Węzła Nowosądeckiego w Nowym Sączu mają trafić do zbiorów tamtejszego Muzeum Okręgowego. Obecnie prowadzone są w tej sprawie rozmowy z małopolskim urzędem marszałkowskim; decyzja powinna zapaść w tym roku.
Z okazji obchodzonej w tym roku 80. rocznicy powstania Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu przygotowało wystawę „Nasze zbiory, nasza chluba”. Od soboty wystawę można oglądać w gmachu głównym muzeum; będzie ona prezentowana do 17 lutego 2019 roku.
Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu rozpoczęło działalność w nowej siedzibie - odnowionej, zabytkowej kamienicy położonej w centrum miasta. Placówka udostępniła zwiedzającym nowe ekspozycje stałe poświęcone historii, kulturze i sztuce Sądecczyzny.
Na wiosnę przyszłego roku Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu rozpocznie działalność w nowej siedzibie – odnowionej, zabytkowej kamienicy położonej w centrum miasta. W 2015 r. placówka opuściła swoją dotychczasową siedzibę w synagodze, która wróciła do gminy żydowskiej.