Dziesięć arrasów Rafaela można oglądać od poniedziałku przez tydzień w Kaplicy Sykstyńskiej w Watykanie. Ich specjalnym wystawieniem w miejscu, dla którego były przeznaczone, uczczono przypadające w tym roku 500-lecie śmierci artysty.
Ponad 130 zabytkowych arrasów i 24 skrzynie innych cennych obiektów muzealnych ze zbiorów wawelskich ewakuowanych po wybuchu II wojny do Kanady powróciło 16 stycznia 1961 roku do Polski. W sobotę mija 55 lat od tego wydarzenia.
Badania tkanin arrasów ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu to najważniejszy cel projektu "Wielokulturowa Rzeczpospolita w czasach Zygmunta Augusta". Wyniki badań polskich i norweskich naukowców posłużą konserwatorom do zabezpieczania kolekcji.
Arras "Pomieszanie języków" z kolekcji króla Zygmunta Augusta przeszedł kompleksową konserwację. Tkaninę można oglądać do 29 kwietnia w Zamku Królewskim na Wawelu. Konserwacja trwała z przerwami blisko trzy lata. Rozpoczęło ją pranie arrasu w specjalnej wannie w wodzie destylowanej z dodatkiem detergentu. Konserwatorzy zabezpieczyli tkaninę, wykonując w miejscach przetarć ścieg zwany potocznie „siatką konserwatorską”, uzupełniono także jeden ubytek.
Kolekcja arrasów Zygmunta Augusta wielokrotnie uniknęła rozproszenia, wywiezienia poza Polskę, sprzedaży i dwukrotnie pożaru. Jej skomplikowane losy opisała w wydanej właśnie książce "Dzieje arrasów króla Zygmunta Augusta" Maria Hennel-Bernasikowa. Autorka, która jest z wykształcenia historykiem sztuki, wieloletnim pracownikiem naukowym i kustoszem działu tkanin Zamku Królewskiego na Wawelu, ustaliła wiele nowych faktów.
2011-03-24 (PAP) - 50 lat po powrocie do Polski kolekcji arrasów Zygmunta Augusta Zamek Królewski na Wawelu chce pokazać niezwykłą historię tych tkanin i prace przy ich konserwacji. W najbliższą sobotę zaplanowano zwiedzanie pracowni konserwacji tkanin i zajęcia dla dzieci.
15.01.2011. Warszawa (PAP) - Ponad 130 zabytkowych arrasów i 24 skrzynie innych cennych obiektów muzealnych ze zbiorów wawelskich ewakuowanych po wybuchu II wojny do Kanady powróciło 16 stycznia 1961 roku do Polski. W tym roku mija 50 lat od tego wydarzenia.