Odnowioną salę witrażową w zabytkowej siedzibie Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu zaprezentowali w czwartek przedstawiciele władz miasta, placówki i konserwatorzy. Jak mówili, 120-letnia eklektyczna sala z wczesnosecesyjnymi zdobieniami jest ciekawym przykładem zachowanego od początku zeszłego wieku wnętrza publicznego.
Pracując nad udostępnieniem turystom drogi wodnej w ciągnącej się pod miastem XIX-wiecznej sztolni, w sobotę władze Zabrza i Zabrzańskiego Muzeum Górnictwa Węglowego zorganizowały symboliczną inaugurację tej atrakcji. Poświęcono też port u wylotu sztolni w centrum Zabrza.
Ponad 23 tys. osób odwiedziły w lipcu br. zabrzańskie atrakcje turystyczne – zabytkową Kopalnię Guido i Park 12C Sztolni Królowa Luiza. To o ponad 40 proc. lepszy wynik, niż dotychczasowy miesięczny rekord w tych obiektach.
Park 12C, mieszczący m.in. pierwszą część podziemnej trasy kompleksu Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu, otwarto oficjalnie w piątek. To podziemny park maszyn górniczych, a także strefa naziemna z instalacjami edukacyjnymi dla dzieci i młodzieży.
Odnowiony podziemny skansen górniczy Królowa Luiza w Zabrzu zostanie otwarty wraz z nowymi elementami, m.in. rodzinnym Parkiem 12C na wiosnę br. Potem stanie się on częścią trasy Sztolni Królowa Luiza – opartej o adaptowaną sztolnię odwadniającą z XIX w.