W 40. rocznicę śmierci i 110. rocznicę urodzin publicysty, wieloletniego współpracownika i współtwórcy linii politycznej paryskiej „Kultury” Juliusza Mieroszewskiego odsłonięto w Krakowie upamiętniającą go tablicę. Zawisła ona na elewacji kamienicy przy ul. Krupniczej 11.
W środę, 6 maja, o godz. 18 w Centrum Informacji im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Warszawie (Czerniakowska 178A) odbędzie się dyskusja „Bocheński, Mieroszewski, Giedroyć a polska polityka wschodnia” wokół publikacji „Imperializm państwowy” Adolfa Bocheńskiego oraz „Wena do polityki. O Giedroyciu i Mieroszewskim” Andrzeja St. Kowalczyka.
Juliusz Mieroszewski (ur. Kraków 1906 – zm. Londyn 1976) był jednym z najbardziej wpływowych polskich pisarzy politycznych w naszej historii. Większość swojego dorosłego życia spędził na emigracji w Londynie, jako korespondent i współpracownik paryskiej „Kultury”. Stał się jej najważniejszym piórem i swego rodzaju porte parole Jerzego Giedroycia. Wśród najważniejszych jego idei była słynna koncepcja ULB – Ukraina, Litwa, Białoruś.