Powinniśmy wspierać prawdziwą, doskonałą naukę, a nie każda nauka taka jest. Tej kiepskiej nauki po prostu nie opłaca się robić i nie powinna być wspierana. Inaczej okazuje się, że naukowcy zamiast dokonywać odkryć, wynalazków i innowacji walczą o punkty - powiedział PAP prof. Krzysztof Pyrć, nowy prezes zarządu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (FNP).
W dniach 24 i 25 sierpnia mieszkańcy Wodzisławia Śląskiego będą mieli okazję odwiedzić mobilną wystawę „O matmo!” przygotowaną przez Centrum Nauki Kopernik. Wystawa zostanie zaprezentowana w Strefie Odkrywania Wyobraźni i Aktywności (SOWA) mieszczącej się w Muzeum przy ul. ks. płk. Wilhelma Kubsza 2.
Naukowcy ponownie zbadali szczątki prehistorycznego gada morskiego, znalezionego jeszcze w XX w. we wsi Załęcze Wielkie (woj. łódzkie). Ten daleki krewniak współczesnych krokodyli miał około 4 m długości i wyraźny uraz szczęki, którego prawdopodobnie nabawił się w pierwszych latach życia - ustalili badacze.
Jest rzeczą zupełnie niezrozumiałą, że polska polityka jest odporna na myśl polityczną papieża; pojawiał się w niej jako niema ikona mająca zaskarbić przychylność politykom, używającym jej do bieżącej gry politycznej - oceniał socjolog Edmund Wnuk-Lipiński, który 4 maja obchodziłby 80 urodziny.
551 lat temu, 19 lutego 1473 r. w Toruniu urodził się Mikołaj Kopernik, astronom, kanonik, prawnik, matematyk, lekarz, ekonomista. Jego najważniejszym dziełem jest traktat "O obrotach sfer niebieskich", w którym opisał heliocentryczną wizję wszechświata; teoria ta stała się jedną z najważniejszych rewolucji naukowych w dziejach ludzkości. Od 2020 r. rocznica jego urodzin obchodzona jest jako Dzień Nauki Polskiej.
19 lutego przypada Dzień Nauki Polskiej, obchodzony w dniu urodzin Mikołaja Kopernika. Z najnowszych danych wynika, że w Polsce działa w sumie 578 uczelni i instytucji naukowych. Mamy ponad 1,2 mln studentów, ponad 24 tys. doktorantów i nieco ponad 82 tys. etatowych nauczycieli akademickich.
Wyróżniający się przedstawiciele środowiska szkolnictwa wyższego i nauki odebrali w niedzielę nagrody z rąk szefa MNiSW Dariusza Wieczorka. "Chciałbym, żeby kadencja tego rządu przeszła do historii jako najlepsza kadencja dla rozwoju polskiej nauki" - powiedział minister.
Minister nauki Dariusz Wieczorek zapewnił, że jako szef resortu nie będzie wnikał w rozstrzygnięcia konkursowe w NCBR. Rząd w poniedziałek ma się zająć projektem nowelizacji ustawy, która zmieni nadzór merytoryczny nad Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, aby podlegało resortowi nauki. Obecnie obowiązek ten spoczywa na ministrze właściwym do spraw rozwoju regionalnego.
5 stycznia br. zmarł Adam Kowalewski, polski architekt, urbanista, urzędnik państwowy i dyplomata, wiceminister gospodarki przestrzennej i budownictwa w rządze Tadeusza Mazowieckiego – informuje Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej. A. Kowalewski był też jednym z autorów reformy samorządowej w 1990 r.