Zakończyła się renowacja XIX-w. kamiennej figury św. Józefa, która stoi obok kościoła Trójcy Przenajświętszej w Wilamowicach. Ks. Szymon Tracz z diecezji bielsko-żywieckiej powiedział, że pomnik o wysokiej klasie artystycznej odzyskał dawny blask.
Sejmowa komisja zdecydowała w czwartek o skierowaniu do laski marszałkowskiej projektu nowelizacji ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz języku regionalnym, uznającej za taki język wilamowski. Według obowiązującej ustawy status języka regionalnego ma tylko kaszubski.
Nowelizacja ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz języku regionalnym, uznająca za taki język wilamowski, którym posługuje się zaledwie kilkadziesiąt osób, będzie w czwartek przedmiotem prac sejmowej Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych.
Spektakl w języku wilamowskim, którym posługuje się jedynie kilkudziesięciu mieszkańców Wilamowic na Podbeskidziu, przygotowała tamtejsza młodzież. Justyna Majerska, współtwórczyni sztuki, powiedziała, że jest to opowieść o losie mieszczan i ich mowie.
Język wilamowski, którym posługują się mieszkańcy śląskiego regionu koło Bielska-Białej powinien być uznany za język mniejszości - uznała w środę sejmowa Komisja Mniejszości Narodowych i Etnicznych, rekomendując projekt inicjatywy ustawodawczej w tej sprawie.
Mieszkańcy Wilamowic k. Bielska-Białej chcą uznania ich języka za regionalny. Pozwoliłoby to finansować jego nauczanie z budżetu państwa. We wtorek posłowie z sejmowej komisji mniejszości narodowych zadeklarowali wolę poparcia tej inicjatywy.