W poniedziałek mija stulecie urodzin kapitan Barbary Sadowskiej, kobiety, która mając 25 lat, stała na czele największej komórki wywiadowczej poakowskiego podziemia. Swoją działalność opłaciła wieloletnim więzieniem, kilkakrotnie otarła się też o śmierć.
Na cmentarzu w Tarnowie-Krzyżu rozpoczęły się we wtorek prace poszukiwawcze, mające na celu odnalezienie szczątków żołnierza WiN Antoniego Trzepli ps. Krakus, straconego w 1948 r. w więzieniu w Tarnowie-Krzyżu – poinformowała PAP Dorota Korohoda z IPN w Krakowie.
2 września 1945 r. w Warszawie powołano do życia Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość”, największą konspiracyjną organizację antykomunistyczną po zakończeniu II wojny światowej. Założone jako organizacja czysto polityczna zmuszone zostało do podjęcia walki zbrojnej. Zwalczane i zinflitrowane przez UB przetrwało do 1952 roku, ale jego żołnierze kontynuowali nierówną walkę aż do wczesnych lat 60.
Pomnik prezesa IV Zarządu Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" płk. Łukasza Cieplińskiego odsłonięto w niedzielę w Rzeszowie. Popiersiami upamiętniono także sześciu, straconych razem z nim 1 marca 1951 r., działaczy WiN.