Z biografii wyłania się obraz Alberta Camusa jako człowieka twardego w opowiadaniu się za prawdą, co jest szczególnie widoczne w zaangażowaniu politycznym, ale też odważnego w stawieniu czoła prawdzie o samym sobie – mówi PAP Elżbieta Brzozowska, redaktor prowadząca w PIW. Książka „Camus” Virgila Tănasego wkrótce trafi do księgarń.
55 lat temu, 4 stycznia 1960 r. zmarł Albert Camus, pisarz, eseista, filozof absurdu, laureat literackiej Nagrody Nobla, autor "Dżumy" i "Mitu Syzyfa". Camus stał się jedną z najważniejszych osobistości filozoficznego nurtu francuskiego egzystencjalizmu.
Ukazała się książka amerykańsko-brytyjskiego historyka Tony'ego Judta "Brzemię odpowiedzialności. Blum, Camus, Aron i francuski wiek dwudziesty". Na wybranych przykładach autor zastanawia się nad rolą intelektualistów w życiu publicznym społeczeństwa.
Reżyser Krzysztof Zanussi prowadzi próby do spektaklu teatralnego w swoim podwarszawskim domu w Laskach. Wraz z rosyjskimi aktorami z teatru z Buriacji artysta przygotowuje sztukę "Nieporozumienie" Alberta Camusa. Premiera odbędzie się 10 września w Rosji.
Na deskach Teatru Współczesnego w Szczecinie odbędzie się w piątek pierwsze przedstawienie "Kaliguli" Alberta Camusa w reżyserii Anny Augustynowicz. Spektakl jest efektem współpracy Teatru Współczesnego w Szczecinie i Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi.