Wyrastające w miastach bloki z wielkiej płyty, uczestnicy festiwalu w Jarocinie w latach 80., pierwszy dzień obrad Okrągłego Stołu - to część spośród wydarzeń utrwalonych na zdjęciach Wojciecha Druszcza i Andrzeja Kiełbowicza, które od piątku można oglądać na wystawie Muzeum Fotografii w Krakowie.
Losy Polaków i Ukraińców w XX wieku zaprezentowano na wystawie czasowej, którą w czwartek otwarto w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie (Świętokrzyskie). Wernisaż był jednym z wydarzeń związanych z lipcowymi obchodami 80. rocznicy zagłady wsi Michniów.
Chcemy wprowadzić historię XX i XXI w. najwcześniej za rok – zapowiedział w czwartek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Przekazał, że program nowego przedmiotu ma obejmować m.in. ruchy niepodległościowe, Solidarność, a także wydarzenia 1980 i 1989 r.
Jeden z najbardziej opiniotwórczych dzienników Portugalii „Diario de Noticias” ocenia w sobotnim wydaniu, że św. Jan Paweł II był jedną z istotnych postaci XX w. Gazeta przypomina wpływ papieża Polaka na upadek komunizmu w Europie i demokratyzację Polski.
IPN zmienił swoją stronę internetową dla – jak podał – wszystkich miłośników historii, którzy spędzają czas w domu z powodu epidemii koronawirusa. To wirtualna podróż z historią Polski XX wieku – zachęca Instytut.
Naukowcy, politycy i działacze społeczni z ośmiu krajów Europy Środkowej i Wschodniej biorą udział w dorocznym spotkaniu gremiów Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność, które odbywa się w Warszawie - podało MKiDN. Podczas spotkań omawiane są m.in. plany i kierunki rozwoju ESPS.
W Muzeum Historii Polski trwają debaty eksperckie w ramach 17. edycji konferencji/seminarium naukowego pt. „Przywracanie zapomnianej historii. Wyobrażenia o Europie Środkowo-Wschodniej w anglojęzycznych podręcznikach akademickich” (ang. „Recovering Forgotten History. The Image of East-Central Europe in English-Language Academic and Text Books”).
Fundacja im. Janusza Kurtyki serdecznie zaprasza do udziału w III Edycji Konkursu o Nagrodę im. Janusza Kurtyki. Tematyka Edycji przypadającej na 2019 r. brzmi: Polska: wojna i granice w XX w.
Niełatwo jest opisać proces odrodzenia państwa: wszak to suma czynników trudnych niekiedy do ustalenia, w których niemałą rolę ma także szczęście. Problem powstaje jednak wtedy, gdy uznajemy go raczej za efekt ambicji politycznych grupy elit, a nie ukoronowanie wytrwałych dążeń kilku pokoleń. Dlatego książka Jochena Böhlera, poświęcona odzyskaniu niepodległości przez nasz kraj, nie będzie dla polskiego czytelnika lekturą łatwą.
Wystawę o dziejach dworu w Będominie (Pomorskie), głównie w XX wieku, przygotowało znajdujące się w nim Muzeum Hymnu Narodowego. Część eksponatów, w tym zdjęcia i obrazy, pochodzi od potomków rodziny Dahlweidów, którzy władali dworem do 1945 r. Wernisaż wystawy - w czwartek.