Film o Pauline Kael stałby się znakomitą klamrą twórczości Quentina Tarantino. Na razie to spekulacja, ale autor „Pulp Fiction” o nikim nie wypowiada się z podobną atencją – powiedział PAP filmoznawca dr Michał Oleszczyk, odnosząc się do przypuszczeń, że zapowiedziany obraz obchodzącego dziś 60. urodziny reżysera będzie poświęcony Kael.
Wielkim triumfatorem 95. gali wręczenia Oscarów okazał się film „Wszystko wszędzie naraz” reżyserskiego duetu znanego jako The Daniels – mówi PAP filmoznawca, wykładowca Wydziału „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego i twórca podcastu SpoilerMaster dr Michał Oleszczyk.
W historii Hollywood otwiera się nowy rozdział, bo do tej pory nigdy się nie zdarzyło, aby w najważniejszej kategorii zwyciężył film dystrybuowany głównie przez platformę streamingową – tak krytyk filmowy Michał Oleszczyk, wykładowca Wydziału Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego, skomentował Oscara za najlepszy film dla „CODY”.
Oscar dla Chloe Zhao za reżyserię filmu "Nomadland" jest symboliczny, ponieważ jest ona drugą w historii kobietą, która otrzymała statuetkę w tej kategorii. Brak Oscara dla Chadwicka Bosemana, pośmiertnie nominowanego za rolę w filmie "Ma Rainey: Matka bluesa" jest odczytywany negatywnie - powiedział PAP filmoznawca i krytyk filmowy Michał Oleszczyk.
Nagroda za najlepszy film dla „Parasite” to sygnał, że Oscary się zmieniają, stają się bardziej międzynarodowe, różnorodne - powiedział Michał Oleszczyk, filmoznawca z Wydziału Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego.
Bardzo cieszy mnie wybór „Bożego Ciała” w reż. Jana Komasy na polskiego kandydata do Oscara - powiedział PAP krytyk filmowy Michał Oleszczyk. Jego zdaniem film Komasy podejmuje „odważną tematykę i jest zrealizowany przez młodego twórcę, co jest bardzo istotne”.
Poruszamy się w przestrzeni ekstraklasy, gdzie są niewielkie różnice między jakością filmów - powiedział PAP krytyk filmowy Michał Oleszczyk, komentując brak Oscarów dla "Zimnej wojny" w reż. Pawła Pawlikowskiego. Jak mówił, to był pojedynek między dwoma znakomitymi filmami.
„Zimna wojna” to film dopracowany artystycznie, a jednocześnie przystępny, także dla widza amerykańskiego - powiedział PAP Michał Oleszczyk, członek Komitetu Oscarowego, który wybrał obraz Pawła Pawlikowskiego na polskiego kandydata do tej nagrody.
Piotr Szulkin był jednym z największych wizjonerów i nonkonformistów polskiego kina - uważa krytyk filmowy dr Michał Oleszczyk. Jego zdaniem smutne jest to, że twórczość Szulkina jest mało znana, bowiem nadal pozostaje aktualna. O reżyserach takich jak Szulkin mówi się, że są prorokami; diagnozował jednostkę ludzką, człowieka zrobotyzowanego, zmechanizowanego; to wszystko dzieje się teraz - mówi PAP krytyk filmowy Łukasz Maciejewski.
16 filmów, w tym "Ostatnia rodzina” (reż. Jan P. Matuszyński), "Kamper" w reż. Łukasza Grzegorzka i "Wołyń" w reż. Wojciecha Smarzowskiego, powalczy o Złote Lwy w Konkursie Głównym podczas Festiwalu Filmowego w Gdyni. Impreza odbędzie się od 19 do 24 września.