W Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie zakończyły się w czwartek obchody 105. rocznicy ostatniego objawienia maryjnego w tej portugalskiej miejscowości. W uroczystościach wzięło udział ponad 500 pielgrzymów z Polski.
Przewodniczący Episkopatu Portugalii bp Jose Ornelas w sobotę podziękował Polakom za przykład gościnności i solidarności z uchodźcami z Ukrainy. Na zakończenie obchodów 105. rocznicy objawień maryjnych w Fatimie wyraził też nadzieję na rychłe zakończenie wojny w tym kraju.
Watykański substytut ds. ogólnych Sekretariatu Stanu Watykanu arcybiskup Edgar Pena Parra podczas piątkowych uroczystości 105. rocznicy objawień maryjnych w Fatimie wskazał na znaczenie modlitwy i prawdziwego życia w Kościele. W obchodach bierze udział ponad 100 tys. wiernych, w tym kilkuset pielgrzymów z Polski.
Nie traktujmy orędzia fatimskiego w sposób fatalistyczny. Ono nie determinuje biegu dziejów ludzkości. Człowiek zawsze może się nawrócić i zmienić rzeczywistość. Dotyczy to także Putina i sytuacji w Ukrainie - powiedział PAP kard. Gerhard Ludwig Müller, były prefekt watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary.
Sanktuarium w portugalskiej Fatimie, jedno z najliczniej odwiedzanych na świecie sanktuariów katolickich, zapowiedziało limit wstępu na zaplanowane 13 października uroczystości upamiętnienia objawień z 1917 r. Udział w uroczystościach weźmie maksymalnie 6000 wiernych.
W Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie zakończyły się w sobotę uroczystości 103-lecia objawień maryjnych. Choć po raz pierwszy od wybuchu epidemii koronawirusa w Portugalii mogły się one odbyć z udziałem wiernych, to frekwencja była rekordowo niska.
W portugalskiej Fatimie zakończyły się w sobotę uroczystości wspomnienia objawień maryjnych z 1917 roku pod przewodnictwem japońskiego biskupa Alexisa Shirahamy. W mszy świętej w Fatimie uczestniczyło około 300 tys. pielgrzymów z całego świata.
Z Fatimy rozpowszechnia się na cały świat orędzie nawrócenia i nadziei, głęboko wpisane w nasze dzieje – powiedział w sobotę na Jasnej Górze, cytując papieża Jana Pawła II, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.