Z polskiego punktu widzenia najbardziej cieszy nominacja do Oscara dla „Strefy interesów”, bo producentką była Ewa Puszczyńska. Nie jest zaskoczeniem nominacja dla „Oppenheimera” – to film bardzo dobry i ważny. Jestem jednak zaskoczony słabym wynikiem „Barbie” – powiedział PAP krytyk filmowy Tomasz Raczek.
Jest dwóch przegranych, którzy w dodatku poczuli się na tyle przegrani, że w ogóle nie zjawili się na tej gali, bo uznali, że brak osobistych nominacji do Oscarów jest dla nich policzkiem. To Tom Cruise i James Cameron – mówi PAP krytyk filmowy Tomasz Raczek.
"Kształt wody" nie jest ani najwybitniejszym filmem Guillermo del Toro ani produkcją, która proponowałaby cokolwiek nowego. Nie jestem do końca usatysfakcjonowany takim przydziałem Oscara - powiedział PAP krytyk filmowy Tomasz Raczek.
"Twój Vincent" to fenomenalne przedsięwzięcie, które należy oceniać nie tylko w kategorii artystycznej, ale także jako przeciwstawienie się trendowi animacji komputerowej - powiedział PAP krytyk filmowy Tomasz Raczek. Jak ocenił, film ma duże szanse na Oscara.
Nagroda dla najlepszego filmu dla "Moonlight" "całkowicie zmienia wymowę tegorocznych Oscarów - powiedział PAP krytyk filmowy Tomasz Raczek. "To wielkie wydarzenie, w jakiś sposób rehabilitujące Akademię za dotychczasowe zaniechania w nominowaniu czarnoskórych twórców - ocenił dziennikarz filmowy Artur Zaborski.
Andrzej Wajda miał bardzo intensywną osobowość oraz jedną cechę, której brakuje współczesnym twórcom, dzielność – powiedział w rozmowie PAP krytyk filmowy Tomasz Raczek. Jego zdaniem po śmierci reżysera „polskie kino weszło w długi okres żałoby”.
"Ida" posługuje się językiem poezji - nie publicystyki - dzięki czemu jest zrozumiała dla widzów na Zachodzie, którzy docenili ją bardziej niż Polacy; to zasługa reżysera Pawła Pawlikowskiego, który studiował i pracuje w Wielkiej Brytanii - uważa Tomasz Raczek.