W Płońsku rozpoczął się w sobotę Festiwal Kultury Żydowskiej w mieście Ben Guriona. To ósma edycja cyklu poświęconego historii tamtejszych Żydów i miasta, w którym urodził się pierwszy premier Izraela. Jednym z wydarzeń jest prezentacja makiety dawnej płońskiej Wielkiej Synagogi.
Na cztery dni spotkań z kulturą żydowską zaprasza I Festiwal Kultury Żydowskiej Linii Otwockiej „Sztetl Falenica”, który potrwa od czwartku do niedzieli. W programie są koncerty, filmy, warsztaty, wystawy, wykłady, spotkania autorskie a także spacery oraz wycieczka rowerowa.
Pieśni chasydzkie, kabarety żydowskie i muzykę klezmerską zaprezentują artyści podczas festiwalu kultury żydowskiej Lubliner Festival. Czwarta edycja imprezy odbędzie się 6-13 sierpnia w Lublinie.
Koncerty muzyki żydowskiej, wystawy, warsztaty tańca izraelskiego, zwiedzanie żydowskiego Lublina i inne atrakcje przygotowano dla uczestników trzeciej edycji Lubliner Festival – Festiwalu Kultury Żydowskiej, który rozpocznie się 9 sierpnia. Festiwal potrwa do 14 sierpnia.
125 wydarzeń, m.in. koncertów, wykładów, spotkań i warsztatów odbędzie się w ramach 29. Festiwalu Kultury Żydowskiej, który rozpocznie się 21 czerwca w Krakowie. Festiwal jest hołdem złożonym cywilizacji żydowskiej - mówił jego dyrektor Janusz Makuch.
Twórca i dyrektor Festiwalu Kultury Żydowskiej (FKŻ) w Krakowie Janusz Makuch otrzymał tytuł "Przyjaciela Izraela". Makuch jest jedyną osobą z Polski, której Izrael w 70-lecie powstania państwa przyznał to wyróżnienie.
Jedno z największych wydarzeń muzycznych w świecie żydowskim – koncert „Szalom na Szerokiej” rozpoczął się w sobotę wieczorem w Krakowie. Wydarzenie, które wieńczy 28. Festiwal Kultury Żydowskiej (FKŻ), potrwa ok. siedem godzin.
„Machersi” (w języku jidysz „ważny gość”) to określenie wolontariuszy, którzy co roku, w liczbie ok. 70, przygotowują Festiwal Kultury Żydowskiej (FKŻ) w Krakowie. Zaangażowanie w wydarzenie daje im – jak mówią PAP – wiele radości i „przyjemnego zmęczenia”.