Od mszy świętej w wileńskim kościele pw. św. Rafała rozpoczęły się w czwartek obchody 72. rocznicy operacji „Ostra Brama” - próby wyzwolenia Wilna przez Armię Krajową spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem wojsk radzieckich.
Zbiór 26 grafik z kolekcji Jakuba Kabruna znalazł się na wystawie "Utracone / Odzyskane. Z kolekcji gdańskich" w warszawskiej Kordegardzie. "To już dziewiąta odsłona cyklu wystaw -prezentacji odzyskanych przez MKiDN dzieł sztuki" - powiedziała min. kultury Hanna Wróblewska podczas wtorkowego wernisażu.
Organizacja antynuklearna, która została uhonorowana Pokojową Nagrodą Nobla, stworzyła internetowy pomnik poświęcony 38 tys. dzieci zabitych w ataku atomowym USA na Hiroszimę i Nagasaki 80 lat temu.
Żołnierka Armii Krajowej kpt. Maria Krzyżańska otrzymała w niedzielę tytuł Honorowego Obywatela Miasta Poznania. Wyróżnienie wręczono podczas uroczystej, przypadającej w dniu imienin patronów stolicy Wielkopolski, sesji rady miasta.
Wystawę plenerową pt. „ORP Orzeł (1938-1940)” otwarto w czwartek na Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni. Została ona przygotowana przez IPN w ramach projektu prezentującego losy polskiego uchodźstwa cywilnego i wojskowego w czasie II wojny światowej. Okręt z niewyjaśnionych przyczyn zaginął w 1940 r.
Muzeum II Wojny Światowej pozyskało pamiątki po poruczniku Józefie Konstantym Lipskim, który w czasie wojny służył w sztabie Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich. Był także oficerem prasowym generała Andersa. Wśród przedmiotów są m.in. nieśmiertelnik i zbiór orzełków czapkowych.
Wszyscy milcząco pogodzili się z tym, że cokolwiek wywieziono na wschód, już na zawsze przepadło. Moim zdaniem takie założenie należy odrzucić - mówi w rozmowie z PAP dr Bartosz Gondek, dyrektor Instytutu Strat Wojennych im. Jana Karskiego.
Wielka parada wojskowa na Placu Tiananmen, upamiętniająca 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej, została zaplanowana na 3 września – podały we wtorek państwowe media. Uroczystościom będzie przewodniczył przewodniczący KPCh Xi Jinping. Potwierdzono obecność rosyjskiego przywódcy Władimira Putina.
W czasie badań prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej w Borównie koło Bydgoszczy, odnaleziono i ekshumowano szczątki osób zamordowanych przez Niemców w 1939 r. i odkryto miejsce, w którym w 1944 r. ukryto spalone ciała kilkuset zamordowanych.
Blisko sto osób przeszło w środę (18 czerwca) w marszu pamięci w hołdzie ofiarom obławy augustowskiej przez las w Puszczy Augustowskiej, gdzie żołnierze Armii Krajowej byli zatrzymywani przez Sowietów w 1945 roku. W tym roku mija 80. rocznica tej zbrodni dokonanej na Polakach.