W Monitorze Polskim opublikowano postanowienie Prezydenta RP Andrzeja Dudy z 19 października 2023 r. o pozbawieniu Andrzeja Malinowskiego, byłego prezydenta Pracodawców RP, orderów i odznaczeń. Malinowski został w 2022 r. skazany za zeznanie nieprawdy w postępowaniu prowadzonym przez IPN.
100 lat temu, 24 marca 1921 r., w Rybniku urodził się Franciszek Blachnicki – ksiądz katolicki, założyciel i duchowy ojciec Ruchu Światło-Życie. Był jednym z najbardziej inwigilowanych przez komunistów duchownych. Zmarł w Carlsbergu w 1987 r. – istnieje uzasadnione prawdopodobieństwo, że został zamordowany przez agentów wywiadu PRL.
Były funkcjonariusz wywiadu PRL i UOP Witold Z. - jak podał pion śledczy IPN - przetrzymywał nielegalnie dokumenty z informacjami o kilkuset agentach m.in. Gestapo i Abwehry, a także materiały dotyczące działań SB podczas stanu wojennego. Grozi mu za to do ośmiu lat więzienia.
Prokuratorzy IPN odzyskali ponad 100 tajnych dokumentów SB z lat 1970–1990, które były nielegalnie przetrzymywane przez b. funkcjonariusza wywiadu PRL. Wśród materiałów – odzyskanych we wspólnej akcji z ABW – są dokumenty dot. agentury PRL poza granicami Polski i działań SB podczas stanu wojennego.
Projekcja filmu „Bogdan Walewski - szpieg ze złamanym sercem” i dyskusja o działającym od końca lat 50. agencie CIA, zwerbowanym również przez SB, odbędą się w najbliższy czwartek w Centrum Edukacyjnego IPN Przystanek Historia w Szczecinie.
Nigdy nie podjąłem żadnej współpracy ze służbami komunistycznymi - napisał w piątkowym oświadczeniu metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. To jego reakcja na teksty, które pojawiły się na stronach Onetu i "Rzeczpospolitej".
Metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź był nieświadomym informatorem wywiadu wojskowego PRL - wynika z tekstów "Rzeczpospolitej" i portalu Onet, które w piątek opisały m.in. sprawę inwigilacji polskich księży w latach 80. w Watykanie.
IPN we wtorek opublikuje wykaz ok. 6,5 tys. jednostek archiwalnych, które w 2016 r. zostały wyłączone z tzw. zbioru zastrzeżonego. Zgodnie z preambułą ustawy o IPN to kolejny krok Instytutu mający upublicznić fakty z okresu dyktatury komunistycznej w Polsce.
Pełne udostępnienie historykom dokumentacji z tzw. zbioru zastrzeżonego pomoże lepiej zbadać m.in. metody działania SB - powiedział PAP dyrektor Biura Badań Historycznych IPN dr hab. Mirosław Szumiło. Podkreślił, że cenne są dokumenty dot. rezydentur wywiadu PRL.
Andrzej Towpik, b. wiceszef MSZ i główny negocjator wejścia Polski do NATO, będzie po raz trzeci lustrowany w sądzie I instancji - orzekł w poniedziałek Sąd Apelacyjny w Warszawie, który uchylił wyrok sądu okręgowego uznający go za "kłamcę lustracyjnego". Towpik ma nadzieję na oczyszczenie z zarzutu zatajenia związków z wywiadem PRL.