Podczas pierwszej okupacji sowieckiej Wilna we wrześniu 1939 r. aresztowano 500 osób, w tym profesorów. Sowieci z premedytacją zniszczyli Uniwersytet Stefana Batorego – jedną z ważniejszych uczelni II Rzeczypospolitej – mówi PAP historyk Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN Rafał Michliński.
Na Uniwersytecie Wileńskim odbyły się w czwartek się obchody 100. rocznicy utworzenia Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie (USB). Ich współorganizatorem były Uniwersytet Wileński i Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, spadkobiercy USB.
100 lat temu, 11 października 1919 r., w Wilnie w obecności Józefa Piłsudskiego po niemal dziewięćdziesięciu latach ponownie otwarto Uniwersytet Stefana Batorego. Uczelnia stała się istotnym ośrodkiem życia intelektualnego na Kresach, była kontynuatorką tradycji centrów nauki z czasów dawnej Rzeczypospolitej i pierwszych lat zaborów.
Na Uniwersytecie Wileńskim odsłonięto w środę płaskorzeźbę przedstawiającą popiersie założyciela uczelni, króla Polski i wielkiego księcia litewskiego Stefana Batorego. Jest to wierna kopia płaskorzeźby autorstwa polskiego rzeźbiarza Antoniego Madeyskiego, która była tu umieszczona w 1929 roku i zaginęła w czasach radzieckich.