Tańce z regionu Spisza wykona w piątek Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”, inaugurując jubileuszowy, 65. sezon artystyczny w swojej siedzibie w Koszęcinie (Śląskie). Wieczór wypełni też „A to Polska właśnie” – jeden z najbardziej rozpoznawalnych programów zespołu.
W niedzielę w amfiteatrze nad jeziorem Czos w Mrągowie - w ramach Projektu Arboretum "Jaćwież, Warmia i Mazury" - odbędzie się koncert muzyki hybrydowej, inspirowany dziedzictwem kulturowym obszarów wiejskich dawnej Rzeczypospolitej.
Ministerstwo kultury zaproponowało samorządowi woj. śląskiego współfinansowanie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” na poziomie 5 mln zł rocznie. Samorząd chce, aby resort współprowadził instytucję, finansując ją w 49 proc. - kwotą blisko 10,8 mln zł rocznie.
Nagrodzony aż trzema nagrodami na Fringe Festival w Edynburgu spektakl „Pieśni Leara” Teatru Pieśń Kozła z Wrocławia będzie miał swoją polską premierę 28 września we Wrocławiu. Zagraniczni krytycy napisali, że „polski spektakl przeszedł do legendy".
Górale z Podhala uroczyście włączyli pieśń "Góralu, czy ci nie żal?" do kanonu góralskich pieśni. Podpisanie „aktu usynowienia” tego znanego utworu poprzedziło, rozpoczynający się w niedzielę w Zakopanem, Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich.
2011-04-30 (PAP) - Podczas wielu uroczystości dziękczynnych za wyniesienie na ołtarze papieża Jana Pawła II zabrzmi ulubiona pieśń Ojca Świętego - "Barka". Polski tekst do niej napisał łodzianin, salezjanin ks. Stanisław Szmidt. Po śmierci papieża kolejną zwrotkę dopisał bp Józef Zawitkowski.