Dla mnie praca nad tym spektaklem to frajda, bo to dramat napisany fantastycznie w stylu i formie. Mam takie uczucie, że po tym, co obecnie króluje w kulturze, czyli golonce z chrzanem, ja mogę wreszcie zjeść ptysia - mówi PAP Jan Englert, dyrektor Teatru Narodowego i reżyser „Mizantropa” Moliera. Premiera - 10 grudnia w TN.
Próby do sztuki „Skąpiec” Moliera w reżyserii Pawła Aignera rozpoczął w środę zespół bielskiego Teatru Polskiego. Widzowie zobaczą komedię przedpremierowo w sylwestrowy wieczór – zakomunikował impresariat bielskiej sceny.
Balet Cracovia Danza przygotował pokaz „Pan Molier prosi do tańca” z okazji 400. urodzin tytułowego bohatera – słynnego francuskiego komediopisarza. Premiera spektaklu odbędzie się we wtorek w Teatrze Variete w Krakowie.
Sądzę, że udało nam się sportretować Don Juana, który ma podobne problemy do współczesnych trzydziestolatków – mówi PAP Piotr Kurzawa, reżyser „Don Juana”. Przyznaje też, że „w jego przekonaniu nieustanne pozostawanie w rzetelnym kontakcie z klasyką pomaga odnaleźć nadzieję na sensowność świata”. Premiera w Teatrze Polskim w Warszawie – w sobotę.
Chcieliśmy pokazać całą plejadę polskich aktorów, którzy grali w sztukach Moliera – począwszy od Mieczysława Frenkla aż po współczesnych wykonawców ról molierowskich, jak Andrzej Seweryn – mówi PAP kurator wystawy „Polski Molier” dr Andrzej Kruczyński. Wernisaż – 26 stycznia w Muzeum Teatralnym.
W wieku XVIII zapanowała w Polsce swoista moda na Moliere'a. Był obecny na scenach dworskich, ale znajdujemy również utwory Moliere'a na scenach pijarskich, jezuickich i teatyńskich – mówi PAP historyk teatru dr Patryk Kencki, autor nowej książki „Staropolski Moliere”.
„Świętoszek” Moliera to pierwsza tegoroczna realizacja kieleckiego Teatru im. Stefana Żeromskiego i jednocześnie debiut reżyserski na polskiej scenie Ewy Rucińskiej, studentki krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych. Premiera spektaklu w sobotę.
„Chory z urojenia” Moliera w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza to najnowsza premiera Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Wydarzenie, które odbędzie się w sobotę, uczci 56. Międzynarodowy Dzień Teatru.
„Świętoszek” i „Uczone białogłowy” – słynne utwory Moliera będzie można usłyszeć 10 i 17 kwietnia w Teatrze Królewskim w Łazienkach Królewskich. Zaprezentują je, w ramach Salonów Poezji, m.in. Magdalena Schejbal, Krzysztof Stelmaszyk, Miłogost Reczek.