Obrazy, rzeźby, tkaniny, rysunki z egzotycznej Bali udostępni od czwartku Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie. Zgodnie z zapowiedziami będzie to pierwsza tak obszerna wystawa pod Wawelem, prezentująca tak wszechstronnie sztukę z indonezyjskiej wyspy.
Nowa galeria, dedykowana sztuce Dalekiego Wschodu, powstała w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie. Będą tam pokazywane prace artystów z Azji i Europy. Pomysłodawcą utworzenia galerii i jej nazwy jest Andrzej Wajda.
Rzeźby i plakiety autorstwa cenionego zakopiańskiego artysty Stanisława Cukra udostępni zwiedzającym od środy Muzeum Manggha w Krakowie. Wystawa „Bóg i forma” towarzyszy trwającemu pod Wawelem Copernicus Festival.
Prawie sto prac najważniejszych twórców gekigi – gatunku komiksu, który rozwinął się w Japonii po II wojnie światowej i porusza poważne, trudne tematy - prezentuje od poniedziałku Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie.
Gdyby nie Wałęsa, gdyby nie wolność odzyskana 4 czerwca 1989 r., Muzeum Manggha w Krakowie by nie powstało. Polska Ludowa uważała, że ona jest od tworzenia sztuki, artysta nie był ważny – powiedział w piątek Andrzej Wajda, który wraz z żoną, 20 lat temu ufundował to Muzeum.
Awangardowy japoński taniec w hołdzie Arthurowi Rimbaudowi wykona w sobotę w krakowskim Muzeum Manggha tancerz Atsushi Takenouchi. Artysta od kilkunastu lat w różnych krajach Europy daje podobne pokazy.
„Gejsza, istota piękna” oraz „Utamaro. Inne spojrzenie” to tytuły dwóch nowych wystaw, które od środy można oglądać w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie. Pierwsza ekspozycja prezentuje ok. 150 zdjęć, a druga ok. 80 drzeworytów.
Tragiczną historię 47 roninów – japońskich samurajów, którzy utracili pana – można od soboty do 2 kwietnia oglądać na blisko stu drzeworytach, które wystawiło Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie. Jak powiadomiła PAP kurator wystawy Aleksandra Goerlich, kolorowe drzeworyty pokazują jedną z najbardziej znanych historii samurajskich, opartą na autentycznych wydarzeniach, które rozegrały się na pocz. XVIII wieku w Edo (dzisiejsze Tokio).