Uważam, że możemy się pojednać. Takim mostem pojednania są ci Ukraińcy, którzy próbowali ratować swoich sąsiadów i którzy razem z nimi ginęli. Odważni, dobrzy ludzie, dzięki którym dzisiaj tysiące Polaków żyje – powiedział w środowym Studiu PAP Witold Szabłowski, autor książki „Opowieści z Wołynia”.
We wsi Zielony Dąb na Wołyniu upamiętniono w sobotę Polaków pomordowanych w 1943 r. przez nacjonalistów ukraińskich. W ich intencji biskupi rzymskokatoliccy odprawili mszę polową, w której uczestniczyli polscy i ukraińscy mieszkańcy tych terenów oraz polscy dyplomaci.
Prezydent elekt Karol Nawrocki zaapelował w Chełmie do prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego o możliwość podjęcia pełnoskalowych ekshumacji na Wołyniu. Podkreślił, że ofiary ludobójstwa nie wołają o zemstę, a o „krzyż”, „grób” i „pamięć”, a on jest zobowiązany „mówić ich głosem”.
Edward Orłowski z Nadleśnictwa Komańcza ustalił nazwiska 567 kolegów, którzy zginęli na Wołyniu w wyniku zbiorowych mordów na ludności polskiej dokonanych przez ukraińskich nacjonalistów. Naszą powinnością jest przywrócenie im ludzkiej pamięci – mówi w 82. rocznicę rzezi wołyńskiej.
Ukraina jest otwarta na dialog w sprawie poszukiwań i ekshumacji szczątków Polaków na jej terytorium i będzie go kontynuowała. - Przepracowaliśmy ekshumacje w Puźnikach i planujemy nowe prace – powiedział PAP wiceminister kultury Ukrainy Andrij Nadżos.
W piątek w całym kraju odbędą się uroczystości upamiętniające ofiary rzezi wołyńskiej w Dzień Pamięci o Polakach – ofiarach ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Kresach Wschodnich II RP. Centralne obchody odbędą się w Warszawie. W Chełmie, w obchodach na terenie tworzonego Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej, planowany jest udział prezydenta elekta Karola Nawrockiego.
Politycy PiS przekazali, że inicjatywa budowy Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej, oraz Centrum Prawdy i Pojednania w Chełmie przechodzi w fazę realizacji. Prezydent Chełma Jakub Banaszek poinformował, że w piątek w 82. rocznicę „krwawej niedzieli” zostanie ogłoszony przetarg.
Szefowa MKiDN Hanna Wróblewska powiedziała w poniedziałek, że prace ekshumacyjne w Zboiskach będą możliwe w drugiej połowie roku. Fundacja Wolność i Demokracja przygotowuje nowy wniosek, który dotyczy innego miejsca, ale również w Puźnikach - dodała.