Politycy niemieccy po II wojny światowej składali hołd ofiarom zbrodni niemieckich w różnych miejscach w Europie. A w Polsce jedynie najbardziej znanym gestem było klęknięcie kanclerza Willy’ego Brandta pod pomnikiem Bohaterów Getta w 1970 r. w Warszawie. Nie było absolutnie żadnego takiego gestu w stosunku do ludności z Woli - mówi w rozmowie z PAP.PL Piotr Gursztyn - historyk i publicysta, autor książki „Rzeź Woli. Zbrodnia nierozliczona” .
W ramach Salonu Historycznego Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi odbędzie się spotkanie, którego tematem będzie najnowsza książka Piotra Gursztyna „Ribbentrop – Beck. Czy pakt Polska-Niemcy był możliwy?”. Jest to kolejne już wydarzenie z cyklu Plus czy Minus − konfrontacje historyczne, nad którym patronat objęło Muzeum Historii Polski.
Mam swojego kandydata na produkcję wielkiego filmu o polskiej historii: powieść Stanisława Rembeka „W polu” o wojnie z bolszewikami, pisaną z perspektywy własnych przeżyć autora. Jest gotowym scenariuszem na film - powiedział PAP nowy dyrektor TVP Historia Piotr Gursztyn.
Wiedza o Rzezi Woli nie jest powszechna nawet w Polsce i samej Warszawie - pisze Piotr Gursztyn w książce „Rzeź Woli. Zbrodnia nierozliczona”. Publikacja jest próbą syntetycznego opisu przerażającej niemieckiej zbrodni dokonanej w pierwszych dniach powstania warszawskiego.